Ak Parti, CHP ve MHP'deki Aday Adaylarını ve Ali Erdoğan'ı Değerlendirdik!

Ak Parti, CHP ve MHP'deki Aday Adaylarını ve Ali Erdoğan'ı Değerlendirdik!

 Uşak Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Yüce’nin moderatörlüğünde yerel seçim öncesi partilerdeki son siyasi gelişmelerin değerlendirildiği sohbette, Uşak Son Nokta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kerim Çiber’in sorduğu sorulara, Uşak Haber Merkezi Editörü Nurullah Çavuşoğlu her zaman ki tarzıyla, net ve şaşırtan cevaplar verdi. Sohbete; Kerim Çiber’in Ali Erdoğan’la ilgili sorduğu soruya, Nurullah Cavuşoğlu’nun verdiği cevap damga vurdu!

Mustafa Yüce yerel seçimlere az süre kala Uşak Son Nokta Gazetesinin yayın politikasını ve Çiber’e son gelişmeleri nasıl değerlendirdiğini sordu. 

Çiber; Uşak Son Nokta Gazetesi olarak süreci yakından değerlendirdiklerini ve yerel seçim öncesi politika nabzını tutmaya devam ettiklerini ve aday adaylarından haberleri sayfalarına taşıdıklarını belirtirken, topu Nurullah Çavuşoğlu’na attı. 

Çiber’in Cavuşoğlu’na sorduğu soru ve Cavuşoğlu’nun sorulara cevapları şu şekilde;

Çiber; Nurulah Çavuşoğlu’na ilk olarak Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen İl Danışma toplantısında yeni isimlerin aday adayı olduğunu ve Ethem Uludağ’ın haricinde il dışından da yeni isimlerin aday adaylığı için başvuruda bulunacağı yönünde kulislerde konuşmaların geçtiğini belirterek; aday adayı sayısının fazla olup olmadığı konusundaki görüşlerini sordu. 

Nurullah Çavuşoğlu, Kerim Çiber’in sorusuna;Ak Parti’de beklenen yoğunluk yok. Bundan bir yıl önce 20 tane aday adayının olacağı konuşuluyordu. Zaten sayı önemli değil. Aday adayı olması gereken insanlar, aday olacağında başkan seçilecek vasıfta olmalı. Kabiliyetleri yüksek olmalı, aday adayı olan herkesin başkanlık hakkıdır dememiz yanlış olur. Teşkilatlar bunları elemezse ben basın olarak üzerime düşen görevi yerine getiririm. Halkta karşılığı olmayan isimleri çok fazla ön plana çıkarmam. Dışarıdan çok kabiliyetli insanlar olabilir, Ethem Bey’de Uşaklı yabancı değil ama Uşak’ı tanıyan insanlardan olması lazım aday adaylarının. Dışarıdan gelen aday adayları enerji kaybına sebep olur. Süreci öğrenmesi zaman kaybına yol açar.” şeklinde cevap verdi.

Uşak Son Nokta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kerim Çiber’in; CHP’deki ön seçim kavgası ve aday adayı sayısının fazlalığından söz ederek, buna rağmen CHP ve MHP’nin yeteri kadar yerel medyada yer alamadıklarından dolayı sitemde bulunduklarını ve konuyla ilgili nasıl bir değerlendirmede bulunduğunu sordu.

Çavuşoğlu; CHP ve MHP’nin  neden yerel medyada yeteri kadar yer alamadıkları konusunda kendilerini sorgulaması gerektiğinin altını çizerek; Biz CHP ve MHP ile ilgili bütün kulis haberlerine yer veriyoruz. CHP’de neden bu kadar aday adayının olduğu tez konusu. Ön seçim mi olacak, merkez yoklaması mı olacak bu bile belli olmadan neden bu kadar aday adayının çıkmasını ben şöyle görüyorum: “Uzun yıllardır Belediye Başkanlığını alamamalarının bir sancısı ve buna bağlı olarak da aşırı bir talep ve arzu var. Ben şahsım olarak, demokrasi için üyeler kimi isterse onu Belediye Başkanlığına aday göstermeleri gerektiğine inanıyorum. Tüm partiler içinde aday adayı sayısına değil kaliteye bakmak lazım”

MHP’deki sürecin nasıl işlediği konusunda da Çavuşoğlu’na görüşlerini soran Çiber; Çavuşoğlu’ndan, Alpay Özgür’ün İl Başkanlığı’ndan istifa ederek Belediye Başkanlığı’na aday adayı olması konusundaki düşüncelerini ifade etmesini istedi. 

MHP’de herşeyin aslında daha net olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Parti de Alpay Özgür’ün, Genel Merkez’den söz almadan istifa edip aday adayı olmayacağı algısı vardı, ancak ben bu durumu Özgür’ün kendisinden duymadım o yüzden ön yargıyla yaklaşmak istemiyorum, Böyle bir şeyi dediğine de inanmıyorum. MHP zaten hiyerarşik bir yapıya sahip” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, MHP’de ilerleyen süreçte sürpriz isimlerinde aday adaylığını açıklayabileceğini belirterek; Emine Yıldırım’ın da aday adaylığını kısa zaman sonra açıklayacağına inandığını ve parti tabanında da bu yönde bir beklentinin olduğunu ifade etti. Emine Hanım’ın bir hazırlığının olduğunu seziyorum. Geçen milletvekili seçimlerinde 3. Sıra adaylarına bakıldığında Emine Yıldırım’ın daha çok halkta karşılığını bulduğuna inanıyorum. O zaman CHP’de Dilek Akagün Yılmaz’ın enerjisi farklıydı. Bugün  İzmir’e gitse ön seçime 1.  Sıra adayı olmazsa 2. Sıra adayı olur. Bana göre kendisinin disipline verildiği hadisede bile, ben haklı olduğunu düşünüyorum.

Çiber; Başka bir partiye yakın biri olsam, bu konuşmalarınızı dinlesem rahatsız olurum. AKP CHP MHP dışında başka parti yok mu? DSP, BBP, BTP SP. gibi neden onlar hakkında konuşmuyorsunuz?

Çavuşoğlu; Yerel seçimlerde küçük partiler daha çok küçülüyor ve söyledikleri seyler farklı olmuyor. Beni bu zamana kadar diğer partilerden arayan görüşelim diyen olmadı. Ben başka yerlerden duyuyorum. Onlar bana gelmezse ben onlara neden geleyim ve halkın kafasının çok fazla karıştırılmamasının da gerektiğini düşünüyorum. 

Çiber; Tüm siyasi partiler ve onlardan gelişmeler hakkında konuşuyorsunuz; Ali Erdoğan’dan neden bahsetmiyorsunuz? Ali Erdoğan bu sürece nasıl dahil olacak?

Çavuşoğlu; Ali Erdoğan’ın konuşulacak neyi kaldı? Ali Erdoğan’ın bu saatten sonra aday adayı veya aday olarak konuşulması bile beni şaşırtır. Bana kendisi aday değilim diye söz verdi, her yerde benzer açıklamalarda bulundu. Hac’dan önce cemaate yakın isimlerden Ali Erdoğan’ın Ankara’da bazı çalışmalarda bulunduğu bilgisi geldi bana. Ben şahsen böyle bir şeye inanmak istemiyorum. Bahsi geçen arkadaşlar, AK Parti Genel Merkez'de ne zaman itibar sahibi olmuşlar bana söyleyin? Uşak’a ne zaman yararlı bir şey yapmışlar. Vedat Orhan daha önce yazdı; OSB’de olan biteni yazdı Kimlerden yatırımın engellendiği, Uşak’ta nasıl istihdamın artmasının engellendiğini yazdı. Biz bu zamana kadar Ali Erdoğan ismi çıkmayacak aday olmayacak diye üzerine gitmedik. Yoksa bu, Ali Erdoğan hakkında hiç yazılmayacak anlamına gelmiyor.

Bu andan itibaren sözü alan Mustafa Yüce Çavuşoğlu’na bugün yapılan AK Parti danışma toplantısında İsmail Güneş’in sözlerini sordu.

Yüce; İsmail Güneş başkalarının bahçesinden kırmızı güle sarı güle ihtiyacımız yok. Bizim aday adaylarımız bize yeter dedi ve Güneş; Ali Erdoğan’a göndermede bulundu. Bunun ardından sözü alan aday adaylarından Emre Yeşilçicek Mesut Apaydın'ı övdü ve Ali Erdoğan’ın show yaptığını belirtti. Siz bunlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Çavuşoğlu, Yüce’ye cevaben; “Ali Erdoğan’la Mesut Apaydın’ı karşılaştırmam ancak Ali Erdoğan’ın showa dönük hareketler yaptığı da bir gerçek. Ali Erdoğan iki bayram arası kaldırımları yaptıramazken, Moto Kros yerinde 300 kişi toplanmış ama kaldırımlar yollar, belediyeyi bekliyor. Belediye’nin yapması gereken işleri yığılmışken, önceliği Erdoğan’ın buraya taşıması inanın benim garibime gidiyor. Uşak Halkına Cambaza Bak Oyunu sergileniyor. Sanılmasın ki, Uşak halkı hiçbir şeyin farkında değil. Anketler yapılıyor mevcut belediye başkanının isminin ön plana çıkması kadar daha doğal bir şey olabilir mi? Çünkü herkesin bildiği bir isim. Bozuk bir saat bile günde iki kez doğruyu gösterir.

Çiber; Ali Erdoğan’la ilgili geçmişte Uşak Haber Merkezi’nde yayınlanan olumlu makaleleri görüyorum. Şu an peki ne değişti ?

Çavuşoğlu bu soruya ise ; “ Bizim önceden Ali Erdoğan’a övgü dolu yazılarımızda oldu. Esat’ın cemaatlerle ilişkisinin olduğu bir köşe yazısı vardı. Mezbeleliğe dönen Akse Çamlığını dizayn ettiğini de  biz yazdık. Kentsel dönüşüm projesinde termal projesinde 9 sele ıslah projesinde, AK Parti’nin çok ciddi desteği var. Fakat AK Parti bunları çok iyi pazarlayamadı. Ali Erdoğan bunları tek başına yapmış gibi pazarladı. 

MHP’nden istifa ettikten sonra bağımsız kaldığı süreci siz göz ardı ediyorsunuz. Her Nisan ayında faaliyet raporu çıktığında, rapor onaylanacak mı, Ali Erdoğan düşecek mi diye biz tuz yumurtluyoruz. Şimdi bir de siyasi sorumluluğu olmayan bağımsız belediye meclis üyeliği çıktı. Bu kanunen doğru olabilir ancak, halkın vicdanı bunu kabul etmez. Biz faaliyet raporu geçsin diye yardımcı olduk, bunu inkar etmiyoruz, ancak bunu yaparken belediye meclisi kendi içinden belediye başkanını çıkartabilecek sandalye sayısı olarak bu kabiliyete sahip değildi. O dönem sandalye sayısı bakımından, Meclisin Başkan seçme imkanı yoktu.  ne Ak Parti’nin, ne MHP’nin ne de CHP’nin kendi içinden Belediye Başkanı seçebilme şansı yoktu. Biz de bunu gördük. Eğer Ali Erdoğan’ın Belediye Başkanı olarak kalabilmesi için katkı sağlamışsak ve bu suçsa, bu suçu biz işledik. Ancak aksi bir durum olsa daha da kötü sonuçlar olacaktı. Böyle öngördüğümüzden dolayı eksikleri çok fazla görmede ileri gitmedik." şeklinde cevap verdi.

Her an mahkumiyetinin kesinleşebileceğini ve beraat aldığı davaların henüz yargı aşamasında olduğunu bunun yargıdan olumsuz bir şekilde geri dönebileceği bir durumun da söz konusu olduğunu belirten Çavuşoğlu; Ali Erdoğan’ın aday adayı ya da aday olmak hakkının bulunduğunu ancak meydana çıktığını açıkça ifade etmesi gerektiğini belirtti. Çavuşoğlu Erdoğan’ın meydana çıktığı takdirde meziyetlerini ortaya koyacakları gibi, eziyetlerini de ortaya koyacaklarını ifade etti.

Ali Erdoğan’ın meydana çıkmadığından dolayı eziyetlerine pek yer vermediklerini kısmen kangrene dönüşen sıkıntılara yer verdiklerini belirterek; "çöpte neler oldu? Pek değinmedik ancak çöpler alınmadığında da kavgasını verdik. Bu memlekette Temizlik İşleri Müdürü bir günde hatta bir saatte görevden alınıyor. Nedeni ise ihalede şartname verilmemesi. Ben bunları bugüne kadar yazmadım. Temizlik İşleri Müdürüne bu cesareti kim vermişti? Arkasında kim vardı? Belediye Başkanı’nın bu durumdan habersiz miydi? Görevden alarak kurtuldu mu? Temizlik ihalesini alan firmanın sahibi kimdi? İddia o ki şu an kendisine meydan gösteren arkadaşlar o temizlik firmasının sahibi. Ben bunları yazmaktan korkmam ancak utanırım. Yazdığım yazıları Avrupa’dan da okuyorlar, İstanbul’da okuyorlar. Bu rezaletlerin bu kadar üst perdeden konuşulmasını istememiştim.

Ali Erdoğan konusunu aslında tartışmak istemiyorum. Çünkü aday olmayacağını söylüyor. Neden inanmıyorsunuz? Enteresan bir durum ki şu an güvenilirliği tartışan bir adamı konuşuyoruz. Bu sorular bana yersiz geliyor. Artık Ali Erdoğan’ın siyasetteki işi bitmiştir. İsterseniz bana yine ukalalık yaptı, bencillik etti deyin. Ali Erdoğan’ın Uşak siyasetinde artık yeri yoktur. Ali Erdoğan’ın yapması gereken yıkılmadan, hoş sada bırakarak makamından ayrılmaktır.
Kaldı ki Ali Erdoğan yargılanıyor; yeni çatı konusunda aleyhine tutulan bilirkişi raporu var. Beş yıldır eleştirilmemiş ve beş yıl boyunca Nurullah Çavuşoğlu gibi bunları biriktirenler var. CHP de MHP de, keşke Ali Erdoğan Ak Parti’den aday olsa diye bekliyor." ifadelerini kullandı.

Mustafa Yüce'nin İsmail Güneş'in İl Danışma Toplantısında söylediği sözlerin ne anlama geldiği sorusuna bir cevaplandırma da bulunan Çavuşoğlu; İsmail Güneş, yerinde bir gönderme yapmış olabilir görüntü itibariyle ancak durum böyle değil. Çünkü ben Ak Parti’nin milletvekili olarak, il teşkilatı olarak buradayım. Ak Parti Genel Merkezi’nin Milletvekilini teşkilatını İl İlçe Başkanını dinlememe ihtimali mi var? Böyle bir şey yok, Ak Parti Genel Merkezi bunu görür. Bu insanın kin duyduğu zaman, küstüğü zaman neler yapılabileceğini görmek istiyorsanız yakınındaki arkadaşlarına geçmişteki arkadaşlarına bakınız. Bir temizlik firmasının sahibinin getirildiği noktaya bakınız. Düşünün ki Erdoğan’ı Belediye Başkanı adayı yaptınız. İl Başkanı istemiyor, İlçe Başkanı istemiyor; böyle bir durumda bugünkü toplantıda nasıl bir tablo yaşanacaktı? Ak Parti’nin bunu yapmaya hakkı yok! şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 7 yıl önce

bence mhplilerin çoğu ali erdoğani yine ister vede bu olur izleyin görün

Avatar
Ckn Drk 7 yıl önce

günümüz için güzel analizler var fakat gelecek için okadarda net değil uşak siyaseti her zaman süprizlere gebedir akp ve chp icerisi cok karmasık tabiki mhp'nin de fakat akp ve chp nazaran mhp de hiyarşisi ve oylarını koruyabilir! fakat akp chp koruyamayabilir. uşakta sağlam adayı olan siyasi parti halkın içinden birini başa seçebilir.

Avatar
halk 7 yıl önce

yine ali gelirse rezillik derim uşak yerınde kalır

Avatar
İsmail Oral 7 yıl önce

bu mudur? budur. ağzına sağlık bu arkadaşın, duygularımıza ancak bu kadar tercüman olunurdu teşekkürler.

Avatar
servet 7 yıl önce

chp nin uşakta yerel seçimleri alması hayalden öte değil.akp günden güne oy kaybeden bir parti gerek genel siyasette gerek yerel siyasette çok kan kaybetti. bunun başında pkk ya tanınan haklar türklere karşı yapılan operasyonlar öncülük sağlıyor.yerele gelince akp nin 2 vekili olmasına rağmen ikisininde uşakta zerre hizmeti bulunmuyor. uşakla ilgili en küçük faydaları olmadığını halk biliyor. lakin mhp bu durmlarda zaten tek altarnatif oluyor. dolayısı ile düzgün doğru bir adayla mhp nin şansı çok yüksek şuan ki aday adaylarını incelediğimizde utku hanım var çalışkan bir bayan olmasına karşın geçmişi ve eşinden dolayı bir çok haber yapıldı yani olumsuz, muhterem bey sicili temiz efendi bir şahsiyet olması iç doldurur cinsten lakin belediye başkanlı için yeterli olmadığı kanısındayım, alpay bey eski il başkanı aynı zamanda belediye meclisi grup başkanı ve samimi bir ülkücü, ali bey için çok ama çok erken, bu durumda alpay bey çok şanslı...

Avatar
... 7 yıl önce

niçin ali erdoğanın eziyetlerini ortaya koymuyorsunuz bence bu açıkça ali erdoğana aday olursan yada aday gösterilirsen o zaman görüşürüz gibi tehdit mi yanlış mı anlıyorum.

Avatar
KARUN 7 yıl önce

artik uşakta sizin gibi mertçe haberleri yazan basin olduğu için ilimiz çok şansli.teşekkürler uşak haber merkezi...

Avatar
Okur 7 yıl önce

ali erdoğan ismi yendien aday yapılırsa firavunlaştırılmış olur bence ve hiç gerek yoktur. kaldı ki akpartide onun makamını doldurabilecek çok sayıda insan vardır. kendisini görmek istemiyoruz artık.