Şammaz Müdür Örnek Bürokrattı, Uşak'ta Hoş Sada Bırakıp Gitti!
Kasım 2011'de Rize İl Emniyet Müdürlüğü görevinden  Uşak'a Emniyet Müdürü olarak atanan Şammaz Demirtaş, bir Emniyet Müdürü'nün çok fevkinde bir bürokrat profili çizdi. Gerek kent içindeki sosyo-kültürel ve sportif etkinliklere katılımı ve katkısı ile gerek kendine özgü üslubuyla halkla diyaloğu ile ve gerekse farklı projeleri de uygulamaya koyduğu görevindeki tartışmasız başarısı ile Uşak'ta ve Uşak halkında olumlu izler bırakmayı başardı.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir görev değişimi ile Uşak İl Emniyet Müdürlüğü görevini yaklaşık 1.5 yıldır yürüten Şammaz Demirtaş yurt dışında bir başka göreve atanmak üzere merkeze alınırken, yerine yine giden İl Emniyet Müdürü gibi Celalettin Cerrah'ın ekibinde Emniyet Müdür Yardımıcısı vazifesi ile çalışmış Polis Baş Müfettişi Ogün Toprak atandı ve görevine başladı.  

Göreve daha başladığının ertesi günü yeni İl Emniyet Müdürü ağır bir sınavı başarı ile atlattı. İstanbul'da Gezi Parkı protestolarında yaşanan gerginliğin ardından Türkiye'nin bir çok ilinde gerçekleşen protestolar Uşak'ta da bir kaç gün boyunca sürdü. Türkiye'nin bir çok ilinde polis müdahalesi ve gerginliklerin yaşandığı gösteriler Uşak'ta nerede ise sıfır sorun ile atlatıldı. Kentimiz en son Şehit Mehmet Bozkuş rahmetli için gerçekleşen protesto gösterisinde bu kadar kalabalığı bir arada görmüştü. O günden beri hiç bir protesto gösterisinde bu kadar insan bir araya gelmemişti. Üstelik göstericiler arasında gerginlik arayışı içerisinde olan polisi tahrik etmeye çalışan az sayıda da olsa kişiler vardı. Her şeye rağmen sorunsuz şekilde bu protesto gösterilerinin atlatılmasında bütün Emniyet Güçlerinin soğukkanlılığının ve azami dikkat ve gayretinin yanısıra yeni İl Emniyet Müdürü'nün tecrübesinin payı inkar edilemez. Tabi ki bu durumu sıradan okuyucular farkedemez ancak gösterileri yakınen takip eden ve gazeteci gözü ile olaylara yaklaşabilen birisi bunu çok rahat gözlemleyebilirdi ve bizde gözlemlerimizin neticesinde bu vesile ile bir hakkı yerine teslim edelim istedik.

Gelelim yazımın asıl konusu olan eski İl Emniyet Müdürümüz Sayın Şammaz Demirtaş'a tüm samimiyetimle söylüyorum ki sayın kelimesini gerçekten hakledecek saygnlıkta bir bürokrat olduğunu gerek ziyaretlerimiz esnasında gerekse faaliyet ve çalışmalar sırasında müşahade ettiğimi hiç çekinmeden söyleyebilirim.

Kasım 2011 tarihinde Rize'deki görev yerinden kentimize atanan Şammaz Demirtaş, mesleki anlamda, bilgi ve tecrübe dağarcığı alabildiğine dolu, tam bir devlet adamı vakarında ama aynı zamanda halkla iç içe olmaktan imtina etmeyen bir mütevazılığı sahip bir müdür olduğunu kısa sürede ispat etti.

Göreve gelir gelmez İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binasının inşa edilmesi ve taşınmasına ilişkin projesi ile derhal düğmeye bastı. Yaklaşık 15 Milyon TL'ye mal olacak olan hizmet binası için Ankara asfaltı üzerindeki tahsis edilen arsaya bina yapımı için proje yarışması başlatan ve 1. seçilen projenin yapımı için gerekli çalışmaları yaparak binanın yapımına başlanmasını sağlayan Demirtaş varolan ve gerçekten de şu hali ile ihtiyaca yeterince cevap veremeyen Nuri Şeker Caddesi üzerindeki İl Emniyet Müdürlüğü binasını ise Polis Evi olarak düzenlemeyi ve vatandaşların da yararlanabileceği 5 yıldızlı bir konaklama yeri olarak yaptırmayı planlıyordu.

Kent merkezinde bulunan ve halen İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kullanılan bazı hizmet binaların da yenileme ve tadilat bazılarını ise takasta kullanmayı planladığını bildiğimiz Demirtaş'ın ayrıca Has Bahçe'nin yapımı için de bizzat işadamlarını dolaştığını ve bağış toplama yöntemi ile restoranın yapımına ciddi katkı sağladığını biliyoruz.  Emniyet Müdürlüğünün 60'a yakın aracını takas yöntemi ile yenileyen Demirtaş bu tür projeleri ile Emniyet Mensuplarına Uşak'ı daha çalışılabilir ve yaşanabilir bir hale getirdi diye düşünüyorum.

Kentimizin hemen her yerine mobese kamera döşenmesi için de gayretli girişimlerinin olduğunu bildiğimiz Demirtaş'ın Uşak sokaklarının daha güvenli hale gelmesi için gösterdiği çaba da takdire şayandı. 

Geçmişte yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı gerek Başbakanlık gerekse İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, onlarca takdirname ve benzeri ödül aldığını bildiğimiz Demirtaş, Uşak'ta bulunduğu süre boyunca yaptığı faaliyetler ile bir çok ödülü hakettiği gibi halkın sevgisini kazanmayı da bildi. Zira Uşak Halkı Demirtaş'ı kah caddede eşi hanımefendi ile dolaşırken kah bir çay bahçesinde sade vatandaş gibi çay içerken, hatta işletmecilerin almamak için gösterdiği tüm çabaya rağmen zorla hesap öderken, kah vatandaşlarla sohbet ederken, kah spor yaparken ya da basketbol maçı izlerken görme imkanı bulabiliyordu. Kentimizde yapılan bir çok sosyal, kültürel, sportif ya da sanatsal etkinlikte de gördüğümüz Demirtaş'ın Uşak halkında ve görüştüğümüz polis müdürleri ya da memurlarında da bir hoş sada bıraktığını söyleyerek yazımızın bu kısmını noktalayalım.

Hiç bir şey yapma hesapta verme, halka ve basına mesafeli dur eleştirme, ya da derdini anlatma imkanı verme, işini tepeden hallet gerisine karışma mantığı ile onlarca bürokrat gören kentimiz Şammaz Demirtaş ile gerçekten örnek bir bürokrat gördü. Kendi isteği ile gideceğini öğrendiğimiz Hollanda'daki görevinde de başarılar diliyor ve marifet iltifata tabidir kabilinden ve başarı taltife mecbur eder düsturundan hareket ile Uşak halkı ve Uşak Haber Merkezi ekibi adına vermiş olduğu hizmetlerden ve çıtayı yükseltmesinden dolayı kendisine teşekkür ediyor, böyle başarılı bürokratların kentimizde artmasını temenni ediyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhasebeci 7 yıl önce

evet şammaz müdür gerçekten de örnek bürokrattı. uşak'ta bürokratız diye geçinenlere örnek bir şahsiyetti gerçekten de.