UMPAŞ Holding'in Can Damarı Olan Seranova Markası Bu Kadar Kolay Harcanamaz!

OSB Yönetimi; koca Fabrika batışa sürüklenirken seyrettiği gibi şimdi de alenen fabrikayı kapatıp talana açıyor. Çok açık söylüyorum ve bu bir iddia falan değil kabak gibi meydana dökülmüş ama nedense kimsenin görmek istemediği bir gerçek. İspata muhtaç değil ama konuyu mecburen açacağız ve herkese ayan edeceğiz. Bildiğiniz üzere şehrimizin sanayisinde ve ticaretinde önemli yer tutan Umpaş Holding bünyesinde olupta henüz talan edilemeyen ve kurumsal kimliğini işçiler ve idari personelin fedakarlıkları sebebiyle kaybetmemiş belki de tek kuruluşu ve tek kurtuluşu olan Seranova Seramik Kasım 2019'dan beri kapalı. Yani işçiler yaklaşık 11 Aydır işsizlik maaşı ile idare ediyor ve maaşların süre doldu dolacak. Yani işçilerin başlarının çaresine bakmaktan başka çaresi kalmayacak. Dolayısıyla fabrika dağılacak. Aynı kadroyu bir daha dernemek mümkün mü? Elbette ki değil. O zaman neden dağılmasına göz yumuluyor, 24 saat çalışan ve 450 kişinin sadece çalışanı olarak evine ekmek götürdüğü şehrin markası da diyebileceğimiz bir fabrikayı var eden kadroyu neden cezalandırıyoruz? hem dağıtarak, hem işsizliğin girdabına atarak hem de kıdem tazminatlarını ödemekten kurtulmak için de kırk takla atarak. Nedir Uşak'ın sözde ileri gelenlerinin bu şehirle alıp veremediği? Anlaşılır gibi değil.

Neden kapalı bu devasa fabrika? Sorusunun yanıtını vererek, tekrar konuyu izaha dönecek olursak. Fabrika OSB Yönetimince üretime durduruldu. Yani OSB Yönetimi fabrikanın elektrik ve doğal gazını, borçları sebebiyle kesti. Dolayısıyla da üretim durdu. İş bilirler soracak şimdi. İyi de kardeşim bu mevzu kapanmış idi ya 1 yıl önce. Hani borçlara mukabil arsayı bedava demeyecek kadar paralara satmışlar ve borcu ödemişlerdi ya OSB Yönetimine. Yönetim gazı açtı işte o tarihlerde ve Fabrika yönetimi içeride çıkartılan kriz nedeniyle yine ödemedi faturaları. Yahu arkadaş siz geçen sefer de sıkıntı çıkardınız. Sonunda icradan zorla kopardık alacağımızı deyip ilk aydan gazı kesmesi gereken OSB Yönetimi danışıklı dövüş gereği 6 ay müsamaha göstermiş böylece borç 30 Milyon civarına yükselmiş. Oysa ki ilk aydan kesseler faturayı işçi duruma el koyardı gerekirse cebinden de toplardı 1 aylık faturayı ödemeye fabrikayı bir şekilde mecbur edebilirdi. Zaten bunu öngördüklerini düşündüğüm OSB Yönetimi bana göre kasıtla süre tanıdı ve yaptırım uygulamadı ki iş içinden çıkılamayacak bir boyuta taşınsın ve fabrikayı ve mallarını çok kolay talan edebilelim. İşçinin elinden alalım fabrikayı işçiye kıdem tazminatı da ödemeyelim mümkünse.

İşçiler, zıkkım yesin bizim yazlık var ama hep Egede, bizim Akdeniz’de de yazlık almamız gerekir. Paramız sayesinde dost tuttuklarımıza son model araba almamız gerek, işçi bakar başının çaresine, gitsin iş bulsun asgari ücrete toparlar durumunu zamanla. Ama biz o arabayı almazsak yada Akdeniz’de de yazlık edinmezsek dost tuttuklarımız çok başımızı ağrıtır bizi rezil bile edebilirler toparlayamayız. Böyle düşünüyor olsa gerek bu fabrikanın arazisini kelepir fiyatına satın alabilmek pahasına arsa simsarlığı peşine düşenler. Çünkü başka açıklaması yok bunun. Madem uzun vadeli yatırım için arsaya ayıracak kadar paran var. Arsayı satın alacağına işçiyi kefil et Uşak Valisinden bi süre resmi olarak nezaret edilmesini iste ve Fabrikaya borç ver parayı, ziyanı yok banka faizi işlet. Tabi arsadaki rant banka faizi gibi olmadığı gibi sıfır risk içeriyor değil mi? Milyonları bir anda cebellezi etmek varken kim uğraşır elin seramik fabrikası ile. Sahi elin değil mi orası? Elimiz mi oraya emek emek kazandıkları parayı yatıran Umpaş ortakları? Hepsi hemşehrimiz değil mi? Hangimizin bir akrabası yada yakını yok. Tamam kandırılmışlar ama kime ne zararları var? Ne istiyorsunuz o insanların gelecek nesillerinden? Elimiz mi fabrika çalışanları yada idari personeli? Ne alıp veremediğiniz var şehrin tek holdingi ve belki de en önemli markası ile? Sorular uzar da yanıt bulması mümkün değil.

Tabi ki buna bir komplo teorisi diyebilir ismi geçmeyen ama üzerine alınabilme olasılığı olan insanlar. Lakin yaşananı anlatınca kimseye bir şey yakıştırmaya gerekte kalmıyor. Her şey o kadar açık seçik ortada ki bu tezgahın içinde AKP'de siyaset yapan insanlar da var maalesef ve aslında ilgili herkese her şey ayan. Yeri gelmişken bunu da söylemeliyim uzarsa uzasın yazı; Sayın Cumhurbaşkanı bunca iş arasında Fabrikaların kapanmaması için ne mümkünse yapma gayretinde iken AKP'li siyasetçilerin koca seramik fabrikası umurunda bile olmadı. Kimileri ise banka avukatı kimliği ile koca Holdingi bitirme amaçlı eyleme adeta siyasi ve hukuki destek sağlar hale geldi. Bu nasıl bir ihanet sarmalıdır aman Ya Rabbi? Neyse konumuza dönecek olursak her şey görene çok açık ortada. Sadece kimse krala çıplak demiyor ben diyorum UMPAŞ' ı tarihin çöplüğüne atıp talan etme planı şıkır şıkır işliyor ve finalde millet...

İyi de kardeşim nasıl bir rant oluşmuş oluyor icradan arsa satışı ile? Sorusuna da açıklık ve yanıt getireyim. Şöyle oluyor efendim. Fabrika önce bilerek borçlandırılıyor. Sonra icraya düşürülüyor ve sonra icradan kupon arazi satışa çıkartılıyor kelepir fiyatına öldüm pahasına ihaleye gireceklere OSB Yönetimi karar verdiği için de aslında bir ihale tiyatrosu yaşanıyor ve OSB'nin belirlediği rayiç bedelinin yarıdan daha az fiyatına icraca satışa çıkartılan arsa için, siz göstermelik yükseltmelerden sonra başta da anlaştığınız gibi arsayı satın alıp çıkıyorsunuz. Çünkü zaten bu kuramayı OSB kuruyor. Hatta aslında en başından beri tiyatronun içindeler bana sorarsanız. Sanayi arsası ihalesine girecekleri neden OSB belirlesin? Efendim zaten 30 Milyon gibi bir yatırım yapacaksın. Belki üzerine bir 30 Milyon daha harcayıp fabrikayı kuracaksın, planın bu ve fakat OSB Yönetimi ile anlaşmamışsın. Hiç aklınız yatıyor mu bu işe? OSB Yönetimi ile oturup kalkmadan alınabilecek bir karar değil ki bu!!! Mecburen oturuyorlar demeyin lütfen. Elbette oturacaklar ama sonuçta OSB Yönetiminin sıcak bakmadığı insanları buraya yatırımdan soğutması hiçte zor olmaz sizler de takdir edersiniz. OSB Yönetimi ne kadar iddia etse biz objektif tarafsız sadece alacağımızın peşinde insanlarız da dese hem samimiyetlerine inandıramazlar hem de etkilerinin olacağı gerçeğini inkar edemezler. Bu gerçekle ben yüzleştireyim istedim arkadaşları. Ayrıca zaten ihaleye girmeden önce OSB Yönetimi ile bu arsaya düşündüğün fabrika projesi hususunda anlaşmış olman lazım. OSB Yönetiminin belirlediği kriterler var doğal olarak ve bu kriterler hakkında da OSB Yönetiminden bilgi alıp ona göre bir değerlendirme yaparak yatırım kararı alman lazım. Özetle OSB Yönetiminin istemediği hiç kimse arsanın ihalesine bile katılamaz. Bırakın arsayı gerekirse gerçek değerine satın alıp üzerine fabrika kurmayı. OSB Yönetimine rağmen olacak iş değil elbette bu. İhaleye gireni siz belirliyorsunuz alacaklı da sizsiniz oh ne ala memleket? Ne bilelim ihaleye girenlerle bir organize işe girişilmiş olabileceğini? İşin bu kısmı artık Adliyeyi ilgilendirir mali şube yada belki organize suçlar bürosunu ilgilendirir. Derine girmeye şimdilik gerek yok. Ama şurası net ki bir önceki işte arsayı alan arkadaşın gerçek pahasının çok altında bir arsa edindiği de kabak gibi meydanda bir gerçek.

Peki bu kadar büyük bir rant ortalık yerde cebellezi edilirken neden kimsenin sesi çıkmıyor? Yanıt vereyim millet PLANDEMİ denen saçma sapan şeyin getirdiği saçma sapan planlara (sözde tedbir) uyum sağlamakla ve günü savuşturmakla meşgul ekseriya ve kimsenin kafasını kaldıracak hali yok. Tabi ihaleye girenler ve alacaklı pozisyonundaki OSB’nin yöneticilerinin böyle bir dertleri yok çünkü hepsinin tuzu kuru, zaten kremlini yaşıyor arkadaşlar. Dışarı çıkarlarsa maske takıyorlar hepsi bu. Maddi sıkıntıları yada rızk kaygıları zaten yok dağda domuzları eksik. Ama bizler için durum maalesef aynı değil uzun zamandır. Ne esnafın başına yağan karı eritebildiği var ne sanayicinin? Sessizliğin bir sebebi de belki bizim gibi ne olup bittiğini tam olarak anlamak isteyenlerin var olma olasılığı. Biz şahsen o yüzden sustuk bu güne dek. Sonuçta ortaklar gözetliyor olup biteni ve gelişmeleri, işçiler yada yönetim kurulu üyeleri ha keza öyle. Elbette Devlette gözetiyordur bir yerlerden olup biteni ve anlamaya çalıştığı için müdahale etmiyor olabilir düşüncesi ile sessiz kalmıştık konuya. Artık her şey tüm çıplaklığı ile ortaya çıktı ve bize de malumu ilan kaldı.

İyi de kardeşim çözümü de söyle madem demeyin. Çözümü söylediler. Çimse İŞ Sendikası yetkilileri sağ olsun iş edindiler bu işçilerin ekmeklerinin kesilmemesi için görüşmeler gerçekleştirdiler ve ülkemizin en saygın markalarından olan ve 7000 kişiyi istihdam eden çap ve büyüklüğe sahip olan BİEN Seramik fason iş yaptırmayı kabul ediyor. Hem işçilerin gelirini kestirmeyelim hem devasa bir kurum yok olmasın şehrin değeri olarak çalışmaya devam etsin hem de biz de para kazanalım düşüncesi ile işçi temsilcilerinin ve yönetim kurulu üyelerinin de talep ve nezaretleriyle OSB Yönetimine son derece makul bir teklifte bulunuyor. Diyor ki biz teminat verelim gazı ve elektriği açın ve bizim fason işimizi yapsın fabrika ve biz hem kullandığımız elektrik ve doğalgaz faturalarını hem de makul bir taksit imkanı ile fabrikanın OSB'ye olan eski borcunu ödeyelim. Ama fabrika kapanmasın çalışmayı sürdürsün işçiler, şeklindeki teklif beklediğimiz gibi reddediliyor OSB Yönetimince. Çünkü onlar fabrika yada işçiler kurtulsun istemiyorlar, O'nlar anlaşılan o ki yeni bir arsa satışına zorlamak derdindeler fabrika yönetimini. Elbette ki yine tahmin ettiğiniz kelepir fiyatlara satışa çıkması ve OSB Yönetiminin önceden belirlediği bir sözde yatırımcıya az artırma ile satılması. Neyse ki; Sendika olarak vazifesini fazlasıyla yerine getiren ÇİMSE İŞ sendikasının çalışmaları ve işçinin tazyiki ve fedakarane davranışları, UMPAŞ Yönetiminin de öz verili çalışmaları eklenince masada bir yatırımcı ile uzlaşmak pekte zor olmadı ve BİEN Seramikle prensiplerde anlaşarak BİEN'e fason fayans üretme kararı aldılar. BİEN Seramik gibi bir firmanın çokta makul olduğunu düşündüğüm teklifini reddeden OSB Yönetimi bir taraftan da satışa mülk çıkartmaya ikna etmeye çalışıyor Fabrikayı ki, alacağını tahsil etsin. Neresinden bakarsanız bakın maksat alacak tahsil etmek olsa BİEN Seramik’in borcu zamana yayarak ödemeye dair verdikleri sözlü taahhüt ile beraber teklifine balıklama dalmaları gerekiyor. Keza hiç BİEN'e ihtiyaç duyulmayacak planlar da devreye konabilir pekala işçi ve idareciler ile istişare edilerek. İşçilerin ağzını bir araya getirip konuyu mantıklı ve güçlü hissedar ortaklar ile de çözüm yolları arayabilir pekala OSB Yönetimi. Tabi biz işimiz yok elin fabrikasını kurtarmak ile mi uğraşacağız? Diyeceklerdir yazıyı okuyunca içlerinden bu da ayrı bir konu ama şu kadarını söyleyerek son noktayı koyayım konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Ben anlamıyorum Maliye yada SGK neden devrede değil. Valilik niçin inisiyatif almıyor. Arkadaş hepimizin bir ekmek kapısı bu kapanan. Vergi ödüyor bu kurum sgk pirimi ödüyor. Az işe de yaramıyor esasen şehirde o halde neden kıyılıyor bu kadar kolayca? Üstelik Seramik fabrikası kurma ruhsatı alabilecek kriterlerde sanayi arazisi Türkiye'de yok denecek kadar az şu aşamada ve Uşak iklim bakımından da arazi bakımından da bu işler için en müsait şehir. Biz mümkünse bir seramik fabrikası diye kurduralım diye uğraşacakken, teşviklerle beraber ve limana yakınlık iklim şartları ucuz kira ucuz işçilik ucuz arsa gibi avantajlarımızı da hatırlatarak yatırımcıya. Gelin aklı selimde buluşalım demek varken nedir bu talan iştahı...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osman zihni şen 2 ay önce

seyrani diyor ki; dünyadan ahrete göçüp gitmemek olmasa iktiza eder ölmemek balık baştan kokar bunu bilmemek seyrani gafilin ahmaklığından! Gayri resmi çalışan firmalar dahili harici mafya tuzağına düşer ve batarlar.
Vehbi Koç'a sormuşlar neden resmi çalışırsın, o da sokağa atacak param yok demiş!
kurulduğu günden beri yönetim kurulu başkanı ve yöneticileri talan ederken diğerleri boş dururmu? haa birde hep merak ederdim 500/600/700/800/900 DM
yatıranlar niçin paralarını buraya hasrettiler bir sordum bunlardan bazılarına neden? gelecekte çocuklarımıza iş kapısı olsun diye bakın bugün ki bu haram bataklığının yntm yada yntmeyen oluşumuna cevabı bulursunuz! geçmişler olsun hesaplar sıratta mizanda sorulacak elbet!

Avatar
osman zihni şen 2 ay önce

Esasen haramla yalanla ve talan edilmek üzere kurulmuş bir bataklık ve 72 milyonluk varlık 2004 ten itibaren dahili hissedar mafyası tarafından talan edilmiştir.1998/2003 dönemi U.H.AŞ Per.ve id.işler müdürü O.Z.Ş. geçmişler olsun.

Avatar
Mazlum 4 ay önce

Helal olsun sana arkadaş. Böyle delikanlı gibi çıkıp doğruları yazan bir iki kişiden biri de sensin. Eline kalemine sağlık.

Avatar
Ali 4 ay önce

ağzına kalemine sağlık bu kadar net.

Avatar
editor 4 ay önce

OSB Yönetimi; koca Fabrika batışa sürüklenirken seyrettiği gibi şimdi de alenen fabrikayı kapatıp talana açıyor. Çok açık söylüyorum ve bu bir iddia falan değil kabak gibi meydana dökülmüş ama nedense kimsenin görmek istemediği bir gerçek. İspata muhtaç değil ama konuyu mecburen açacağız ve herkese ayan edeceğiz. Bildiğiniz üzere şehrimizin sanayisinde ve ticaretinde önemli yer tutan Umpaş Holding bünyesinde olupta henüz talan edilemeyen ve kurumsal kimliğini işçiler ve idari personelin fedakarlıkları sebebiyle kaybetmemiş belki de tek kuruluşu ve tek kurtuluşu olan Seranova Seramik Kasım 2019'dan beri kapalı. Yani işçiler yaklaşık 11 Aydır işsizlik maaşı ile idare ediyor ve maaşların süre doldu dolacak. Yani işçilerin başlarının çaresine bakmaktan başka çaresi kalmayacak. Dolayısıyla fabrika dağılacak. Aynı kadroyu bir daha dernemek mümkün mü? Elbette ki değil. O zaman neden dağılmasına göz yumuluyor, 24 saat çalışan ve 450 kişinin sadece çalışanı olarak evine ekmek götürdüğü şehrin m