Uşak'ta Çocuklar İntihar Ediyor; Yetkililer Neredesiniz!
 Uşak’ta çocuk intihar vakalarına geçen günlerde bir yenisi daha eklendi. Uşak Haber Merkezi'nde yer verdiğimiz habere göre; ortaokul öğrencisi bir genç kendini merdiven korkuluklarına asarak intihar etti.

 Bildiğiniz gibi Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2012 istatistiklerine göre nüfus yoğunluğuna göre Uşak çocuk intihar vakalarında ilk sırada yer alıyor.

Bu Çocuklar Neden İntihar Ediyor?

Uşak’ta intihar vakalarının giderek artması ve intiharda yaş sınırının her geçen gün biraz daha düşmesi hepimizi endişelendiriyor. Peki nedir çocukları intihara sevk eden sorunlar, neden bu çocuklar intihar gibi gerçekleştirilmesi çok zor bir çözümü seçiyor.

Eğitimciler çocuk intiharlarının önüne geçmek için büyük mücadele veriyorlar. Aslında sadece çocuklar değil, aileler, devlet yetkilileri de bu konuda çeşitli çözümler arıyorlar ancak Uşak’ta bu zamana kadar yapılan çalışmaların tam anlamıyla başarıya ulaştığı söylenemez.

Uşak Emniyet Müdürlüğü Başarılı Bir Çalışmaya İmza Attı

Uşak Emniyet Müdürlüğü çocuk şubesinin başlattığı bir çalışma ile Uşak’ta gelir seviyesi düşük semtlerdeki çocukları hayata tutundurmak için güzel girişimlerin yapıldığını ve bu girişimlerden olumlu sonuçlar alındığını biliyoruz. Ancak çalışmaların bununla yeterli olamayacağını son yaşanan çocuk intihar vakalarından sonra görmüş bulunuyoruz.

Bildiğiniz gibi Uşak sosyal açıdan tam anlamıyla gelişmeyi sağlamış bir şehir değil. Özellikle gençler ve çocuklar için hayatı renkli kılmak adına Belediye ve Sağlık Bakanlığı tarafından önemli çalışmalar yapıldığı da söylenemez. Çocuklar sıradan bir hayatı yaşamamak adına farklı girişimlerde bulunuyorlar ve maalesef bu girişimlerin bazıları onların ruh sağlığını bozacak cinsten. Sigara kullanımının okul çevrelerinde çocuklarda hangi seviyede olduğuna hepimiz şahit oluyoruz.

Çocuklar Aileleriyle İletişim Kurmuyor

Bunun dışında çocuklar aileleriyle ve arkadaşlarıyla zaman geçirmek ve iletişim kurmak yerine oyun salonlarını ve internet cafeleri tercih ediyorlar. Sohbetlerinin çoğu ise pozitif konular yerine genellikle negatif düşünceler.

Aslında çocuklar ölüm kavramını belli bir yaştan önce kavrayabilecek düzeyde değiller, belki de bu yüzden ölümü çok kolaylıkla seçebiliyorlar.

Eskiden sosyal medya ve görsel basının gücü bu şekilde etkili olmadığı için nadiren karşılaştıkları ölüm kelimesi ile artık çocuklar daha sık yüz göz oluyor. Çocukların şiddete karşı eğilimleri de son yıllarda inanılmaz artmış durumda zaten.

Bir çocuğun ya da genç bir insanın intihar etmesi oldukça ürkütücü ve anlaşılması zor bir olay olmasına rağmen intihar girişiminde bulunan gençlerin Uşak’ta oranı son yıllarda % 300 artış göstermesi gerçekten şaşırtıcı. Özellikle Uşak’ta intihar girişimlerinde bulunan çocukların oranının erkeklerde daha fazla olması da ayrı bir araştırma konusu olması lazım.

Uşak’ta Çocuk İntihar Olaylarını Çok Boyutlu İncelemek Gerekiyor

Aslında intihar girişimlerini sığ şekilde değerlendirmek yerine çok boyutlu düşünmek gerekiyor. Ailenin sosyo ekonomik durumu çok önemli. Bunun dışında ailenin göç sonucu mu Uşak’a geldiği, aile içi şiddet, ailenin genel ruhsal durumu, aile içinde ki eğitim düzeyi, düşünce bozukluklarının olup olmadığı da irdelenmesi gereken sorunlar.

Depresyon Çocuklarda da Önem Arz Ediyor

Aslında yapılan bir çok çalışma çocukların intihar etmeden önce bu bulguları verdiklerini gösteriyor. Daha önce Bakırköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesinde çalışırken gördüğüm bir durumda yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da depresyonun olabileceği ve depresyonun çocukları intihara sürükleyebileceği üzerine.

Çocukların mükemmel bir hayat yaşamak isterken, gerek ekonomik sebeplerden dolayı, gerekse de yaşadıkları şehrin imkanlarından dolayı istediklerini elde edememeleri de intihara sürükleyen sebeplerden biri olarak kabul edilebilir. Ayrıca çocukların ergenlik döneminde ağır yaşam koşullarıyla tanışmaları, aile içindeki beklenmedik olaylarda çocukların ruhsal durumlarını bozan etkenler olarak kabul edilebilir.

Başka bir sorunda eğitim de başarı ve sınav stresi; çocuklar bir çok şehirde olduğu gibi erken yaşlarda eğitimde başarıya odaklı olarak yetiştiriliyorlar. Çocukları bu denli başarıya odaklı olarak yetiştirmek ve başarısızlıkta ailenin gösterdiği tepki de çocukların ruh hallerinde önemli sorunlar oluşmasına sebep oluyor.

Ayrıca çocukların kendilerine gerçekleştiremeyecekleri hedefler koyması, hedeflere ulaşamayınca kendilerine yapılan eleştirileri de kabul edememeleri çocukların intihara yönelmesine sebep olabilecek etkiler gibi gözüküyor.

Babanın işsiz olması, aile içinde buna bağlı geçimsizlikler, aile içi şiddetde risk faktörleri arasında sayılabilir.

Peki Bu Çocuklara Kim Yardım Edecek

Bu çocuklara eğitimciler, kamu görevlileri, Belediye yetkilieri, sosyal hzimet yetkilileri, aileler herkes yardım etmeli.

Bu çocuklar intihar teşebüsünde bulunduklarına göre, intiharın oluşturacağı olumsuz sonuçların farkında olamadıkları bir gerçek. Küçük çocuklar intiharın demek ki ne demek olduğunu Uşak’ta bilmiyorlar. Bu çocuklara birilerinin intiharın ne demek olduğunu öğretmesi gerekmiyor mu?

Ailelerin ölüm hakkında, intiharın sonuçları hakkında çocuklarıyla daha çok konuşması gerekiyor sanırım. Çocuklara, anlayabilecekleri dilde açıklamaların yapılması, intiharı hafifletici sözlerin söylenmemesi, onların sorularını anlamaya çalışmak, onları geçiştirmemek, onları her fırsatta suçlamamak, onları ne kadar çok sevdiğini söylemek belki de akla ilk gelebilecek adımlar.

Spor İyi Bir Çözüm Olabilir

Bildiğiniz gibi takımımız Uşak Sportif artık Beko Basketbol Ligi’nde ve yapılan bir çok çalışma sporla içli dışlı olan çocukların diğer çocuklara göre daha sağlıklı ve başarılı oldukları üzerine. Takımımızdan yola çıkarak, takım yöneticilerinin oyuncuları gelir düzeyi düşük semtlerdeki çocuklara buluşturmaları, belediyenin spora yönelik daha çok çalışma yapması, üniversitenin çocuklar için spor projeleri geliştirmesi de Uşaklı çocukların bu kötü düşünceden soyutlanması açısından etkili olabilir kanaatindeyim.

Ayrıca Uşaklı çocuk ve gençlerin yardım alabilecekleri, sorunları, duygu ve düşüncelerini paylaşabilecekleri kendilerini eleştirmeden, yargılamadan, yansız dinleyebilen ve anlamaya çalışan güvenebilecekleri yetişkinlerin varlığını hissetmeleri onlara sıkıntılarını aşmada yardımcı olabileceği de bir başka gerçek.

Sözün Özü!

Kısaca özetlemek gerekirse; şehrimizde bu zamana kadar onlarca çocuk intihar vakası gerçekleşti ve hepimizin içi acıyor. Artık bu intihar vakalarına bir dur demek adına hepimizin şapkamızı önümüze koyup düşünmemizin zamanı geldi de geçiyor bile. Lütfen sağlık bakanlığı yetkilileri, belediye yetkilileri, kamu yetkilileri, sosyal hizmetler yetkilileri, sivil toplum kuruluşları, aileler, medya, gözünüzü kapatmayı bırakın artık.

ÇOCUKLAR ÖLÜYOR, BİRİLERİ DUYSUN ARTIK BU ÇOCUKLARIN SESSİZ ÇIĞLIKLARINI!

Saygılarımla Efendim...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gizli biri 7 yıl önce

çok haklısınız efendim...

Avatar
pdrci 7 yıl önce

uşak taki pdr bölümünün uzmanlarını çeşitli faaliyetlerde bulunması çok iyi olur. okullarda çeşitli bilgilendirme yapılmalı ya da okullaradaki rehber öğretmenlerinin harekete geçmesi lazım...

Avatar
ŞEYTANIN DANISKASI 7 yıl önce

ıntıhar yreı cehennem.amma velakın bu genclerı bu ıntıhara surukleyen uyuşturucu maddeler balı bonzaı ot cop hap yada bunun gıbı seylerın trıbı olmasın.hatta ınternette baktım mesela ılk ıcılen bomnzaı kanda sadece zehırleme gıbı gozukuyomus yada kan değerlerı bozuk bence en onemlısı buraya bakmak bunu yok etmek lazım.aallah yardımcımız olsun ınsaalllah

Avatar
doktor adayı 7 yıl önce

uşak taki intiharların büyük çoğunluğuna hashimoto tiroidinin sebep olduğunu düşünüyorum.sağlık müdürlüğü organ nakli şaşaasına ara verip intihar problemiyle uğraşmalı bence.

Avatar
gamze 7 yıl önce

millet çocuğu ile iletişim kurmuyor ki her hatalarında elalem ne der görüşü var sen ne düşünüyordun yavrum evladım bu doğru bu yanlış diyerek konuşulmuyorrr ki hep çevre görüşlü iletişim bağlılık yok

Avatar
mltm 7 yıl önce

güzel bir analiz yazısı olmuş, acı veren bir konu

Avatar
İbrahim Y. 7 yıl önce

dünya iyice bozuldu arkadaşlar durmadan kötüye doğru ilerliyoruz. bu haberi hazırlıyan kardeşlerimede teşekkürler bu soruna bi çözüm bulunmalı intihar eden çocuğun ailesine yüklü miktarda para cezası gibi uygulamalar ozaman intiharlar azalır belki..

Avatar
Hakan t. 7 yıl önce

yine çok önemli bir soruna değinmişsiniz umarım birileri bu yazılanları ciddiye alır ben şahsım adına teşekkür ederim size