Zekat Fakirin Hakkıdır,Toplayanlar Büyük Günah İşliyor. Cami,Okul,Vakıf Gibi Kurumlar Zekat Toplayamaz.
 Cemaat, tarikat, cami yaptırma derneği, eğitim kurumu, yurt, vakıf vs. gibi kurumlar adına esnaf esnaf, ev ev gezerek, zekat toplayanlar, acaba fakirin fukaranın haklarını gasp ettiklerinin farkında mı? Yine zekat veriyorum zannı ile, bu tip kimselere zekatlarına mukabil, para yada gıda maddesi vs. verenler, verdiklerinin zekat değil sadece sadaka nevinden ibadet olarak yazıldığının farkındalar mı? Zekatın tüzel kişiliklerce toplanamayacağını bilseler yine verirler mi?

  Ramazan ayı geldi, bu günlerde çarşıda, pazarda, sokakta, esnaf dükkanlarında hatta köylerimizde her an eli çantalı iki kişiyi zekat, fitre yada sadaka toplarken görmek mümkün. Eline makbuz alan sanki Devlet tarafından zekat toplamaya memur edilmiş kişilermiş gibi, başlıyor dolaşmaya ve efendim bizim yurtlarımız var fakir çocuklara Kuran öğretiyoruz, din öğretiyoruz, efendim biz okul yaptırıyoruz, efendim biz cami yaptırıyoruz vs. fitrenizden zekatınızdan bize de verebilir misiniz? Ağzı son derece dualı, çoğunluğu kıyafetlerinden, bıyıklarından, yada konuşma tarzlarından hangi cemaat yada gruptan oldukları artık anlaşılabilen bu sözüm ona hocalar modern dilenci gibi, fakirin hakkı olan zekatları almaktan ve gerekirse fetva vermekten asla geri durmuyorlar. İkaz etmeye kalktığınız da ise sizi ya din düşmanı, ya ilim irfan düşmanı, ya tarikat düşmanı ilan ediyorlar, veyahutta Allah hidayet etsin diyerek müslüman olmadığınızı size dolaylı olarak ima ediveriyorlar. Tabi işi çok uzatırsan kavgaya kadar gidebiliyor. Her yıl yazayım deyip, tü kaka ilan edilme kaygısı ile vazgeçiyorum ama bu yıl ne pahasına olursa olsun gerçekleri yazacağım dedim ve bu makaleyi kaleme aldım.

Taşra diye tabir edip geçtiğimiz kenar mahallelerde sofrasına çilek, kiraz, muz şeftali gibi ülkemizde bol bol yetişen meyvelerin bile konulmadığı evler olduğuna hepimiz şahidiz. Yine banka borçları sebebi ile yıkılan yuvalara, kiralarını ödeyemedikleri için evlerinden çıkartılan ailelere, bakkal borcu sebebi ile mahallesini değiştirmeye mecbur kalan asgari ücretli çalışanlara her an rastlayabiliyoruz. Fakirlerimiz, zekata muhtaç olsa da gidip vermeye kalkınca bile haya ederken, ihtiyaç sahibi olmayanlarımız, hatta zenginlerimiz, bu milletin fakirlerinin hakkı olan zekatları kapı kapı dolaşıp, burs, yurda okula yardım vs. adı altında toplamaktan maalesef hiç haya etmemekte. Biz alacağımızı isterken utanıyoruz, bu insanlar nasıl bir ruh hali ile gerekirse birazda zorlamak sureti ile cemaatinin okuluna yurduna vs. zekat toplayabiliyor, ben gerçekten şaşırıyorum.

Zekat; günümüzde vermekle mükellef olanların çoğunun düşündüğü yada inandığı gibi zenginin fakirlere bir lütfu değildir. Bilakis Fakirler zekatı kabul etmezlerse zenginler düşünsün bu miktarı ne yapacaklarını. Zira zekata mükellef olacak zenginliğe sahip olanın, malının kırkta biri, Allahu Tealanın fakire verilmek üzere zengine emanet ettiği fakirin bizzatihi hakkıdır. Zekatını vermeyenin, vermediği miktar kendisine haramdır. Şayet zenginden zekatı emanet alan, zekat olarak verileni kendisi harcar, kullanır yada kendisinde alıkoyarsa, fakirin, yetimin hakkını yemiş olur ki bu kendisine haram kılınmıştır. Zekatı alanın değil verenin teşekkür etmesi gerekir. Bu yüzden de zekat verirken, verdiğimiz kişinin izzeti nefsini ve onurunu rencide etmemeye özen göstermeli. Ona kendi hakkı olanı teslim ettiğimizin bilinci ile borç öder edası ile vermeliyiz. Zekatın kimlere verilebileceği ise Tevbe Suresinde gayet açık seçik ve net bir biçimde ifade edilmiştir. Zekâtlar, Allah'tan bir farz olarak ancak yoksullara,düşkünlere, (zekât toplayan) memurlara, gönülleri (İslâm'a ısındırılacak) olanlara, (esirlik ve kölelikten kurtulmak isteyen) esir ve kölelere, (borcuna karşılık malı olmayan) borçlulara, Allah yolunda olanlara, (harçlıksız kalmış) yolcuya mahsustur. Allah Alîm ve Hakîmdir." Tevbe:60 
Kalplerimizde gizlediklerimizi, gaybı ve şehadeti her şeyi bilen ve işlerinde hikmetle hükmeden Rabbimiz, Çok net olarak zekatın kimlere verilmesi gerektiğini belirtmiştir. Günümüz Türkiye'sinde devletimiz zekata aracı olmadığına göre yani zekat memurları diye bir kavram bulunmadığına göre, çıkıp esnaf esnaf zekat toplayan bu kimseler de neyin nesidir?

Ez cümle olarak demem şudur ki; lütfen bu milletin fakirlerinin zekatının üzerinden ellerinizi çekiniz. Zenginlerimize de verdiklerinizin gerçekten zekat olmasını istiyorsanız, bu zekatlarınız aynı zamanda sosyal planda da zenginle fakir arasında bir uçurum oluşmasına engel olsun, fakirler, zenginlerden nefret etmesin istiyorsanız, lütfen zekatlarınızı direk fakirlerin eline veriniz. Hatta bir gece misafirleri olup, bir bardak çaylarını içip hal hatır ederek zekatları güzelce veriniz. Bu hususta bir yazı daha yazmayı düşündüğüm için şimdilik sözü daha fazla uzatmayacağım. Cenabı Hak başta oruç zekat ve fıtır sadakalarımız olmak üzere bütün ibadetlerimizi kabul etsin. Ramazanınız mübarek olsun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şeffaf vatandaş 6 yıl önce

yorumlar yazıdan daha çok dikkatimi çekti. herkes ya ak demiş ya kara kimse dememiş ki bunun ortası neresi. yazara hak veriyorum. bu durumu kullanan insanlar , menfaatçiler var ne yazık ki, belki de bu işi yardanına borç bilip yapanlarda vardır. suç bizde aslında yok mu toplayanların bir yeri mekanı sorun gidip bakın işleyişine gercekten doğru mu eğrimi. herşeye bir lafımız var da birlik olmaya dermanımız yok yazık.

Avatar
belediyeciye 6 yıl önce

hangi cemaat siyaset için para topluyormuş açıkla herkes bilsin işiniz gücünüz iftira atmak belediyede güzel yerler istedin vermediler herhalde desem bende iftira atmış olurum dimi.çamur at izi kalsın tavsiyem şudur zekat topluyorsunuz nereye gidiyor bu paralar diye sorun inanmazsanız vakıflarına derneklerine gidin.tbmm onaylı yardım toplayıp faki̇rlere dağitan dernekler var onlara veri̇n.bu dernekler araci oluyolar si̇zi̇n i̇şi̇ni̇zi̇ kolaylaştiriyolar ayrica i̇stemezseni̇z vermezsi̇ni̇z zorlayan yok.güvendi̇ği̇ni̇ze veri̇n güvenmezseni̇z vermeyi̇n hepsi̇ni bi̇r tutup ayni kefeye koymayin i̇fti̇ra olur ayip olur.

Avatar
vatandaş 6 yıl önce

yazı süper ötesi.
bu tarikatçiler cemaatçiler köy köy dolaşıp resmen haraç topluyorlar bunlar kendine müslüman.akıllarınca hayır işliyorlar yezid kafalılar allah ayıktırsın

Avatar
tarafsız 6 yıl önce

arkadaşlarında bazıları belirtmiş. birilerini suçlarken şahıs, kurum bildirip net deliller sunmak gerekir. aksi takdirde iftiranın islamdaki karşılığını araştırması gerekir. bu arada cemaatlerin bu paraları ne yaptığını çok merak ediyorsanız gidin sorun bakalım size kapılarını açacaklar mı kapayacaklar mı? ama sizde o cesaretin olduğunu sanmıyorum. yanılmaktan çok korkuyosunuz.

Avatar
halil 6 yıl önce

paralelciler paraları topluyor ve kimseye yardım falanda etmiyorlar benim üniversitede bir arkadaşım yıllarca cemaat yurdunda kaldı son sene babası iflas ettiği için yurt paralarını ödeyemiyordu. bu yuzden parelelciler arkadaşı yurttan attılar. çocuk orda burda kaldı olkulu bitirdi. sonrada kalmadığı dört ayın parasını icra yoluyla tahsil ettiler. paralel yapı hangi kurumunda bedava oğrenci okutuyor anlayamadım gitti. yurt yapılacak diye para topluyolar sonra kalan herkesten para alıyorlar. yurtdısına okul yapıyoruz diye para alıyorlar o okullardada o semtin zenginleri okuyor sanki garibanlarımı okutuyorlar

Avatar
hem doğru hem yanlış 6 yıl önce

zekat fakire verilir doğru,vakıflar bunun vebalinide bilir peygamber efendimiz[sav] zamanındada zekat memurları vardı bir nevi şimdiki vakıf memuruydu zekat verecek kimse öncelikle bakmaya yükümlü olmadığı yakın akrabalarını düşünmesi gerekir,sonra zekat olarak belirtip vakıflara verebilirsin,pareleller hariç ben işyerime gelen vakıfları boş çevirmem

Avatar
paralelciler sizi @hizmet hareketi 6 yıl önce

yazar haklı kardeşim benimde bir cemaate bağım var ama doğru değil, zekta toplamaları. ancak varsa fakire gerçekten fakire dağıtan onlar üzerine alınmasın. gelelim hizmet hareketine onların ne mal olduğunu sayın başbakanımız sürekli ortaya koyuyor.

Avatar
.... 6 yıl önce

zekât; cami, çeşme,vakıf,cemaat,okul ve yurt gibi yerlere verilmez. çünkü zekâtta temlik şarttır. yani fakirin eline verilerek mülkiyetine geçirilmesi gerekir. cami ve benzeri şeylerde ise böyle bir durum yoktur.