Zirve Kent Olma Özlemindeki Uşak’lı, Kenti Emanet Etmek İçin Zirve İnsan Arıyor!
Zaman zaman bazı okuyucularım tarafından herhangi bir aday ya da partiye, seçmeni yönlendirme niyetiyle yazdığım düşünülerek tenkitlere uğrasa da, genel itibarı ile Uşak halkının beğenisini kazandığını, aldığım olumlu tepkiler neticesinde gözlemlediğim yazı dizimin finalini kentimizi ‘’Zirve Kent’’ görme hayalimi sizlerle paylaşarak kaleme almak istedim.

Zirve kent olmak için zirve insanlar yetiştirmek, zirve kişi yetiştirmek için de o modeli, o örneği ortaya koymak olması gerektiği gibi, zirve insan örneği ortaya koyabilmek için de öncelikle zirve kişi olunması gerekmektedir. Bu durumda başlıca görevde şehrin emanet edildiği Belediye Başkanı'na düşmektedir. Peki, kimdir zirve insan?  Bu sorunun yanıtını bu yazı dizime başladığım günden bu yana, finali bu şekilde bağlayacağımı bilmemden ötürü olsa gerek, tanıdığım zirve insanlar başta olmak üzere bütün Uşak halkından sorguladım durdum. Nasıl dile getireceğimi yazıyı kaleme aldığım şu dakikalarda tam kestiremesem de, bu soruya cevap vermek için çok emek harcadığımın bilinmesini isterim. İtiraf ediyorum ki "Zirve insan kimdir?" sorusunun cevabını verebilmek, benim gibi üniversiteyi yeni bitirmiş tecrübesiz bir yazar açısından haddi aşmışsın dedirtebilecek kadar zordu. Lakin gündem gereği yazmak durumunda kaldığım bu yazı dizime, zirve insanı anlatarak son vermeye mecburdum. Zira finalinde zirve insanın anlatılmadığı bir Belediye Başkanı nasıl olmalı isimli yazı dizisi sizde takdir edersiniz ki duvaksız bir gelin misali olacaktır.

Bütün zirveler gibi insanında zirvesinin başı dumanlı olmalı, yani dertli olmalı. Zirveler eteklerde bulunanların derdiyle dertlenir, yamaçlarda bulunanların yaşam kaynakları zirvelerden sağlanır. Rüzgâr zirvelerden peydahlanır. Yaşam kaynağı olan su, zirvedeki pınarlar vasıtasıyla eteklere, yamaçlara, düzlüklere aktarılır. Gün zirveden ışır, aydınlık zirvelerden gelir, kusurlara zirveler gölge eder. Hataları zirveler örter. Zirvelerdir eteklere, yamaçlara güven ve huzur veren. Zirvelerin bağrında taşıdığı karlar erimezse yeryüzü ne bahar görür ne hayat bulup dirilir. Zirveler yükseldiği kadar derine inenler, bu yüzden yeryüzüne dengedirler.  Hülasa zirvelerdedir aslında hayata dair güzellikler,  her ne var ise aşağılarda zirvelerin ikramından öteye geçemezler. Tarih boyu zulümden kaçanların sığınağı ve barınağı olmuştur zirveler. Bütün başkaldırıların ve isyanların ilham kaynağı olan zirveler, kâh korku sarmıştır zalimlere, kâh güven vermiştir mazlumlara.  Zirveler vardır âşıkların gün görmemiş sözlerinde, şairlerin yürekler yardıran şiirlerinde, zirvelerde yetişir bin bir renkli çiçekler boynu bükük menekşeler. Derman zirvededir,  şifalar zirvedendir.

Gelelim,  teşbih yöntemini kullanarak edebi bir dil ile anlatmaya çalıştığım zirve şahsiyetlerin yaşadığı kentlerin, nasıl zirve kentler olabileceği mevzusuna. Hele ki bu zirve şahsiyetler lütfedip Belediye Başkanlığı, Milletvekilliği ya da Valilik gibi önemli ve icracı makamlara geldiğinde ya da halk o zirve şahsiyetleri keşfedip taltif ve takdir ederek bu makamlara getirdiğinde, o kentin nasıl yaşanası bir kent olduğunu varın siz düşünün. Yazı dizimizin konusunun Belediye Başkanı olması hasebiyle, zirve şahsiyetlerin Belediye Başkanı olduğu kent, neden ve nasıl model gösterilen zirve kentler arasına katılır, bunu birazcık irdeleyerek yazımızı noktalayalım istiyorum.

Zirve şahsiyetin Belediye Başkanı olduğu kentte, Başkanın evinde yakacak kömür bulundukça asla kömür olmadığı için soba yakılamayan bir ev olmazdı. Belediye Başkanı tıpkı zirvelerin, karı ilkbahara dek muhafaza edip ilkbaharla birlikte eriterek yamaçlarında yaşayanların pınarlar vasıtasıyla susuz bırakmadığı gibi, bir şekilde önceden tedbir alıp kentindeki hiç kimsenin yokluk sebebiyle mağdur olmasına müsaade etmezdi.

Zirve şahsiyetin Belediye Başkanı olduğu kentte; huzur hiç kuşkusuz doruk noktada yaşanır. Şu anda "Belediye Başkanı mı seçiyoruz Asayiş Şube Müdürü mü seçiyoruz?" diyerek itiraz edenlerin varlığını hisseder gibiyim. Elbette ki kentin huzur ve asayişi Belediye Başkanı'nın mükellefiyetin de olmadığı gibi Belediye Başkanı tek başına kentte huzurun doruk noktada yaşanmasını sağlamaya muktedir de değildir. Tabi ki bu ilk bakışta böyle görülebilir.  Lakin Belediye Başkanı, zirve şahsiyet olunca işler emin olun ki her alanda olduğu gibi bu alanda da değişir. İmkânsız değildir, sadece biraz zaman alır. Örneğin Belediye Başkanı işsizliği ve yoksulluğu neredeyse suç haline getirdiği kentte, 'huzuru koruma derneği’’ adı altında kurulan, sivil toplum kuruluşu ile Kent Konseyi vasıtasıyla birlikte hareket eder ve bu dernek aracılığı ile düzenlenen etkinliklerde sosyal bilimciler, psikologlar ve pedagoglarla halkı peyder pey buluşturup bilinçlendirebilir. Birbirleriyle problemleri olan aileleri ya da komşuları yine aynı çatı altında kurdurduğu Uzlaştırma Komisyonu'nda konuşarak anlaştırabilir. Bunun yanı sıra kendisi zirve şahsiyet olan kişinin sohbeti de sözü de zirve söz ve sohbet olacağı gerçeğini sizlere hatırlatayım.  Bu noktadan hareketle Belediye Başkanının, gerek yazılı ve görsel basın, gerek zaman zaman düzenlenen halk günleri, gerekse dost meclisleri aracılığı ile zirve şahsiyet olmasının gereği olarak halkın kendisi olduğunu da göz önünde bulundurursak, Belediye Başkanı'nın kente sadece sohbetleri vasıtasıyla bile huzur verebileceğini çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

Her şeyin zirvesinin (sonunun), güzel olduğu ya da en azından güzel olmasının istendiği gerçeğinden hareketle "Nasıl Bir Belediye Başkanı İstiyoruz"? başlıklı yazımın zirve noktasında, yani finalinde zirve insanı anlatmak istedim. Bende herkes gibi yazı dizimin en güzelini sona saklamak istedim ve bu yazımın yazdıklarım arasında en güzeli olabilmesi için bütün samimiyetimi iyi niyetimi, kalbimi yazının içine zirvede koymak istedim ve bu yazıma emeği de diğer yazılarıma oranla en zirve noktada harcadım. Umuyorum beğenilir ve umuyorum istifade edilir. Bağrından defalarca zirve şahsiyet yetiştirmiş bir kentin umut vaat eden yeni nesli olarak, onlarca zirve şahsiyeti aramızdan çıkartıp halka ve kentine hizmet ettirme nasibiyle şereflenmemiz dileği ile bütün Uşak Haber Merkezi ekibi adına siz okuyucularımı saygı ve hürmetle selamlıyor, kentin kendisine bir ayna olduğunun farkında zirve şahsiyetlerce yönetilmemizi temenni ediyorum.

Her şey gönlünüzce olsun.

Mutlu Kalın…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tuğba ilgün 6 yıl önce

bence uşakta 23 nisan çok harika olmuş

Avatar
uşak 6 yıl önce

pınar hanım yeni yazılarınızı görüp okuyamıyoruz sanırım yeni bir yazı dizisi çalışmalarındasınız merakla bekliyoruz bence belediye başkanını yazın neler yapıyormuş bakalım başkanlıktan sonra, belki danışmanı olursunuz başkanın veya yardımcısı akp işinize yarar yanlı yazılarınızla

Avatar
Bilinçli Vatandaş 6 yıl önce

güzel bir final olmuş pınar peker'e teşekkürler...

Avatar
uşak 6 yıl önce

fınal yazınızı okuduktn sonra diğer yazılarınızı da okudum pınar hanım, yüreğinize ve kaleminize sağlık hepsi birbirinden kıymetli yazılar olmuş tebrik ederim sizi başarılar dilerim .

Avatar
çoık komikkk 6 yıl önce

kendiniz inanıyomusunuz bu yazdıklarınıza ?? eger evetse emin olun herkes inanır ;)

Avatar
huseyin ali er 6 yıl önce

tirenin girdiyi taksi nonabakmak istiyoruz.

Avatar
eminnn 6 yıl önce

manzum hikaye havasında başladık siyaseten sona erdik. dağları taşları dolaşacağına "insanüstü'nü arıyorum" deyip kurtulaydın ya... meraktan okudum sonuna kadar. diline yüreğine sağlık

Avatar
Uşak için 6 yıl önce

evet pınar hanım yazılarınız hayal belkide mesele memleketse neden böyle adam gibi adamlar olmasın adaylara sesleniyorum basite almağın bu hanım kızı uykudan uyanın artık