Ak Parti Uşak Milletvekillerinin 1 Yıllık Karnesi
Ak Parti Uşak Milletvekilleri İsmail Güneş ve Mehmet Altay iyisi ile kötüsü ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki bir yıllarını doldurdu. Peki 1 yıllık Milletvekillikleri boyunca yaptıkları öne çıkan ve belirgin icraatleri neler? Uşak halkı hangi özelliklerinden memnun ya da değil?

12 Haziran 2012 seçimlerinin üzerinden 1 yıl geçti. Seçimlerde,iki Ak Parti ve bir Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Uşak halkını Meclis genel kurulunda temsil etmeye hak kazanmıştı.

Uşak'ın geçtiğimiz yıl seçilerek TBMM'ye gönderdiği üç Milletvekili için seçim sonrasından itibaren gerek basın, protokol ile gerek halk ile gerekse parti tabanı ile ilişkilerini gözden geçirdiğim, kamuoyunda konuşulanları ve parti kulislerini de süzgeçten geçirerek derlediğim bir çalışma hazırladım.

Daha önce CHP'li Milletvekili Dilek Yılmaz'ın çalışmalarını duyurmuştum. Bu kez de Ak Parti'li iki milletvekilinin 1 yılını değerlendirdiğim bir yazı kaleme aldım.

Bu çalışmamın kendilerine ayna tutması ve istifade ederek bazı konularda yön tayininde destek olabilmesi temennisi ile yazımı yayımlıyorum. Öncelikle şunu belirteyim ki seçildikleri günden bu yana seçimlerden önceki telefon numaralarını değiştirmeyen her iki milletvekili de bu yönleri ile takdir toplamakta. Uşak Halkı aradıklarında ulaşabiliyor olmanın memnuniyetini sıklıkla tekrar ediyor. Ayrıca her iki Milletvekili de mütevazı davranışları ile de beğeni toplamakta.

TBMM Genel Kurulunda her iki Milletvekilimizinde komisyonlara girmiş olması da sevindirici bir durum elbette. Muhalefet Partisinden olmasının verdiği avantajı da kullanarak Dilek Akagün Yılmaz Meclis Genel Kurulunda diğer iki vekilden daha aktif görüntüsü sergilemekte. TBMM genel kurulunda yeminlerinin dışında benim bildiğim her ikisi de bütçe görüşmeleri sırasında birer kez söz aldılar ve her ikisini de Uşak Haber Merkezi olarak videosu ile birlikte haber yaparak duyurduk. İsmail Güneş'in daha sonra bir kez daha Genel Kurul'da kürsüye çıktığını işittim ama net bilgim yok. Yazımı hazırlamadan önce Genel Kurul faaliyetleri ile ilgili bilgi istediğim iki Milletvekilinin danışmanından da konuya ilişkin hiç bir cevap alamadım. Hatta sırf bu yüzden yazımı geciktirdim ve sabırla bekledim ancak her iki Milletvekilimizin danışmanından da konuya ilişkin cevap malesef alamadım.

Her iki Milletvekilimiz de kentin sorunlarına ilgili gibi gözüküyor. Mahalle ve köy ziyaretlerini nerede ise aralıksız sürdürdüklerini de biliyorum. Her ne kadar ziyaretlerini basına yansıtma ve kamuoyu ile paylaşma hususunda yeterli mahareti gösteremeseler de Genel Kurul çalışmalarının dışında genelde kentimiz de olduklarını ve halkla diyalog içinde olduklarını belirtmek durumundayım.

İlgimi çeken bir ayrıntıyı sebebini sorgulamak adına paylaşmak istiyorum. İki Milletvekilininde başını ağrıtacağını düşündüğüm en önemli husus olan hastane arazilerinin TOKİ'ye devrini önleme hususunda, Uşak'a TÜPRAG'ın yatırım yapmasını sağlama hususunda, Mehmet Altay'ın İsmail Güneş'e nazaran daha pasif durumda olduğunu gözlemlemekteyim.  İsmail Güneş son dönemlerdeki atakları ile Mehmet Altay'a nazaran daha aktif bir görüntü çizmekte.

Ak Parti tabanında iki milletvekilinin bir türlü bir araya gelmemesi ve uyum içinde bir çalışma ve tavır ortaya koyamaması da içten içe tepkilere sebep olmakta. Özellikle Mehmet Altay'ın İl Başkanı Mehmet Gün ile beraber hareket eden ve yürütmede bulunan bazı isimler ile çok samimi olduğu ancak diğer partililere daha mesafeli durduğu kulislerde konuşulmakta. Mehmet Altay'ın birlikte hareket ettiği gözlemlenenlerden Cemal Doğan gibi isimler başta olmak üzere bazılarına ciddi bir tepki ve refleksin oluştuğu da konuşulmakta. İsmail Güneş'in ise özellikle bürokrasi kesiminden bazı sorunlu isimler ile birlikte anılmasının kendisini sıkıntıya düşürdüğü konuşulmakta. İki Milletvekilinin bir araya gelip uyum içerisinde çalışamamasın da daha fazla suçlanan taraf olarak Altay ve Gün tarafı öne çıkmakta.

Parti içerisinde her iki tarafta da bulunan ve hizipçiliği isteyen ve bunun için sürekli fırsat kollayan isimlere mesafe konulsa ve her iki Milletvekili birlikte hareket edebilse Uşak'a daha yararlı olabilecekleri, hem kulislerde konuşulmakta hem de aklın yolu olarak gözler önüne gelmektedir.İsmail Güneş'in yakınında durduğu gözlemlenenler arasında yönetim içinde Zübeyir Yıldırım, yönetim dışında ise bazı dairelerin müdürleri ve birlikte hareket ettikleri bilinen bazı memur ya da bürokratlar parti tabanının tepkisine yola açarken, benzer tepkiler Altay'ın etrafında görünen isimler içinde gözlemlenmekte. Umuyoruz her iki Milletvekilimiz birlikte daha sık gözlemlenir ve birlikte uyum içerisinde hareket etmenin zeminini bulur.

Sonuç olarak her iki Milletvekilimizin de önceki Milletvekillerinden bir çok yönden önde olduğu söylenebilir ancak parti içerisindeki denge hesaplarını yerel seçim hesaplarını vs. biraz daha arka plana atarlar ve kent için birlik olurlarsa daha verimli olacakları kanaati de kamuoyunda hakim. Zira Uşak yıllardır Ak Parti Milletvekillierin küs olması sebebi ile çok şey kaybetti. Her iki Milletvekilinin de iyi niyetinden ben şahsen kuşku duymuyorum, samimiyetlerine inanmak istiyor kendilerine Uşak Haber Merkezi ekibi ve şahsım adına başarılar diliyorum.


          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet 8 yıl önce

Burda vedat abiye saygımı sunuyorum. Bence gelecegin yazarlarının örnek alacagı veya ödüllendirilecek bi yazar misyonu var kendisinde.. Bir köşe yazarının bakılacak tarafı, tarafsız olmasıdır.. Onun için sizin isteginiz tarzda bi yazı ortaya koymamış olabilir ama haklı ve yerinde bir yazı sunmuştur. İlla siz istiyorsunuz diye burada kimseyi haksız yere kötüleyeck degildir. Tarafsız bir yazı yazı yazdıgın için yazarımıza teşekkür ediyorum..

Avatar
Ulubeyli bir Vatandaş 8 yıl önce

Sayın Uşak Haber Merkezinden Vedat ORHAN Bey, Siz AKP milletvekillerini övmüşsün. Ben Ulubeyli olarak Ulubey ve Karahallı ilçesinin kapatılan kurumların vebali AKP ve mensubu oldukları iki akp milletvekillerin vebalini bu iki uşak milletveki nasıl kaldıracak. Bu iki milletvekili Ulubey ve Karahallı ilçesine hangi yüzle gelecekler, bu iki milletvekilini iki ilçede yaşayan vatandaşlar eğer bu iki şahsı (millevekiline hoş geldin derlerse o vatandaşlara yazıklar olsun diyeceğim. O vatandaşların Ulubeyliliğinden şüphelenirim. AKP ilçemizi bitirdiler benim söyleceğim bu kadar...Ulubeyi akp bitirdi.

Avatar
Dertli divani 8 yıl önce

Uşak Haber Merkezi sizin derdiniz ne kardeşim ne yapmak derdindesiniz bi anlıyalım. İktidar yanlısı mı yoksa muhalefet misiniz? Cesaretinizi nereye borçlusunuz, finansörünüz kim vs. hakkınızda merak edilen bir çok soru var kamuoyunu ne zaman aydınlatacaksınız acaba..

Avatar
recep 8 yıl önce

ilbaşkanı vemehmet altayın ortak olması birinin vekil birinin il başkanı olması kendilerine öz güven veriyor galiba ki sayın il başkanı beyfendi tlf lara bile bakma zahmetinde bulunmuyor vekilde ortağı il başkanı olması nedeniyle rahat siz hiç ismail beyle mehemet günü yanyana gördünüzmü ben görmedim ismail bey genelde zübeyir veya ilçe başkanı çok zorda kalırsa hakan uludağla gider bakın fotoğraflara sonuç çıkar çünkü mehmet altayın ortağı belediyeye aday sayın il başkanı herkezinen iyi geçinme politikası serat öyle ama hesap etmedikleri unsurlar çıkar ve o unsurlar etkili olur kimse farkına bile varmaz kimsenin hesabı tutmaya bilir ve tutumayacakda bence kendilerini anlatamıyorlar sayın belediye başkanı vekillerden önde gözüküyor herşeye rağmen görecez rabbim neyler neylerse güzeleyler

Avatar
Özgür Adam 8 yıl önce

Ya Vedat bey kardeşim lafı dolandırıp eğip bükmüşsün adeta eleştirmemek için. AKP'li vekillerden son üç dönemde de hiç hizmet görmedik ki varsa yoksa şov.

Avatar
İşsiz Genç 8 yıl önce

Numara aynı ama mehmet altay açmıyor telefonunu ismail güneş açıyor ama mehmet beyi bulana aşk olsun. Özellikle son dönemlerde sayın Altay da bir gariplik var ya du bakalım..

Avatar
partili 8 yıl önce

her iki milletvekilimizde her nedense kaynaşamadılar ya da kaynaşmak istemiyorlar. aralarındaki soğukluk bir türlü ortadan kalkmadı. gereksz kırgınlıklara son verip uşak için el ele çalışmalılar

Avatar
Ömer Ali 8 yıl önce

İl Başkanı Mehmet Gün ve Altay zannediyor ki her şey kontrolümüz altında ve bu güvenle ne cemiyeti ne de İsmail Güneş'i ne de parti tabanını takmıyor. Ama sayın Başbakanımızı hafife alıyorlar. Unutmayın keser döner sap döner gün gelir hesap döner.