CHP mi; yoksa yeni (çakma) CHP mi Uşak ya da Türkiye'nin geleceğini belirleyecek?
Cumhuriyet Halk Partisi adeta bir karar aşamasına geldi. Partililerin hiç keyfi yok. Hangi CHP sempatizanı ya da üyesini yoklasan neredeyse hepsi hem Uşak örgütünden hem de Genel Merkez yönetiminin yanlış tutumlarından ve yeterli muhalefet etmeyişlerinden şikayetçi. Peki genelden yerele CHP kulislerinde neler konuşuluyor? Özkan Yalım'ın bazı CHP'li milletvekillerine hediye ettiği saatin çakma çıkmasından Ali Erdoğan'ın FETÖ'cülük suçlamasından cezaevine gidişinin etkilerine; CHP Merkez İlçe ve İl teşkilatlarında yaşanan sıkıntılardan üyenin memnuniyetsizliğine ve örgütün etkinliklerine ilgisizliğine varıncaya değin her şeyi yazacağım.

Bildiğiniz gibi epey zamandır partilerin kulislerinde konuşulanlara dair bilgi vermedik; paralel çete operasyonu ve belediyedeki yolsuzluk iddialarından kafamızı kaldırıp bu konulara bir türlü eğilemedik. Gerçi zaten üç siyasi partinin üçünde de adeta yaprak kıpırdamıyor aylardır. Aylardır partilerde ciddi bir sirkülasyon göze çarpmadığı gibi, partilerin yaptığı ufak tefek etkinliklere de halk katılımı neredeyse sıfır diyebileceğimiz kadar az. Yani AK Parti, MHP yavda CHP; üç partininde tabanlarında ciddi hoşnutsuzluklar mevcut. Kiminle konuşursan konuş hangi partiye oy vermiş olursa olsun bir hayli dertli. Kime dokunsan partisiyle ilgili hem yereldeki yöneticilerden hem de Genel Merkez'deki yöneticilerden hoşnutsuzluklarını dile getirdiklerini göreceksiniz. Türkiye'yi bilemem ama en azından Uşak genelindeki mevcut durum bu. İnsanlar ümitsiz ve de partilerin mevcut kadrolarından ümitvar oldukları bir isim yok. Ama yine de biz zaman zaman kulisleri verip kamuoyunu bilgilendirmeliyiz diye düşündüğümden bu hafta içinde üç partinin de kulis bilgilerini ve önümüzdeki dönemde, Uşak siyaset sahnesinin nasıl şekilleneceğine ilişkin ipuçlarını vermeye çalışacağım.

İlk iş CHP'den başlayayım istedim. Niçin ilk iş CHP'yi seçtiğimin izahını bu hafta içerisindeki Ak Parti'de beklediğim önemli değişiklikler olarak vereyim şimdilik. CHP'de Merkez İlçe yönetimi uzun süredir sancılı günler yaşamaktaydı. Zira Merkez İlçe Başkanı Sevinç Yazgan'ın kendi yönetimine bile yeterince nüfuz edemediği hatta yönetimin tamamını bile bir araya getirmeyi başaramadığı, yönetim içerisinde başkanla yani Yazgan'la bir araya gelmeyen hatta konuşmayan isimler olduğunu bilmekteyiz. Merkez İlçe yönetiminde Kemal Uşak, başkan Yazgan'a ilk bayrak açanlar arasında yerini almıştı. Daha sonra genç kotasından yönetime girdiği bilinen Ahmet Arif Güvenir sadece merkez ilçe ile değil neredeyse tüm yönetimle ters düştü.

İlk zamanlar gerek mütevazı tavırları gerekse güler yüzü ve çalışkanlığı ile göz dolduran Ayşe Koşaroğlu'nun da eski enerjisini yitirdiği ve gücendirildiği kulislerde konuşulmaktaydı. Gerçi geçtiğimiz günlerde parti binasında karşılaştığımız Ayşe Koşaroğlu'nun yeniden toparladığını da gözlemlediğimi söyleyebiliriz. Merkez İlçe yönetiminde daha önce il yönetiminde de görev alan Ergün Danışmaz, Yaşar Özoğul, Yasemin Eldem gibi isimlerin yine hiç değilse örgüt binası içerisinde aktif çalıştığı gözlemlenirken, Bahaattin Ergün ve Şenol Çelikhan gibi isimlerden yeterince yararlanılmadığı yönünde serzenişler kulislerde yankılanmakta. CHP İl Yönetimi ise tam anlamıyla karman çorman. Özellikle Özkan Yalım ile İl Başkanı Ali Karaoba arasındaki sürtüşmeler ciddi sıkıntılara sebep olmakta. Yönetim kurulu üyelerinin büyük çoğunluğu hatta bir kaç kararsız görüneni dışında tamamı; partinin Özkan Yalım'ın istediği biçimde yönetiliyor gözükmesinin, halkın CHP'ye olan teveccühünü kıracağı yönünde düşünüyor. Geçtiğimiz günlerde dokunulmazlığı da kaldırılan ve sürekli paralel devlet kurmaya kalkan malum cemaat ile ilişkileri ile gerek yerel gerek ulusal basının gündemine gelen Yalım'ın isteklerinin yönetimce kabul görmemesi, Özkan Yalım'ın başına buyruk davranıyor olması ve Ali Karaoba'nın istenilen tavrı göstermemiş olması ciddi problemelere sebep olmakta.

Özellikle Özkan Yalım'ın partiye bağışladığı kenar mahalledeki binaya parti binasının taşınmasını istemek hususunda ısrarcı tutumu ve cemaat ya da paralel devlet aleyhinde hiç bir beyanat vermediği gibi hala Ali Erdoğan'ı savunmaya kalkışması partililerin canını bir hayli sıkmakta ve bu durumda parti yönetimini rahatsız etmekte... Bildiğiniz üzere geçtiğimiz Kasım seçimlerinde Ali Erdoğan yukarıda hazırlanan bir tezgahın neticesinde ikinci sıra milletvekili adayı yapılmış ve İsmet Akın'a yapılan bu haksızlık ve üyenin iradesine konulan bu ipotek partiliyi hem Özkan Yalım'dan hemde Genel Başkan Kılıçdaroğlu'ndan bir hayli uzaklaştırmıştı. Partililer; aday yapılması hiç bir işe yaramayan yani CHP'ye hiç bir sinerji ya da oy katkısı olmayan Ali Erdoğan'ın milletvekili adayı yapılmasından dolayı, Kılıçdaroğlu'ndan daha fazla Özkan Yalım'ı suçluyor diyebiliriz. Ali Erdoğan'ın paralele yakınlığını, Atatürk düşmanı olduğunu ve pek çok yolsuzluğa ve ihanete isminin karıştığını bile bile aday gösterilmesi ve bunu yaparken de üyenin takdirinin hiçe sayılarak İsmet Akın'ın mağdur edilmesi ve Özkan Yalım'ın bu süreçte hiç bir şey yokmuş, her şey olağanmış gibi davranması ve Ali Erdoğan'ın aday yapılması hususunu desteklediğini açıkça beyan etmesi, üyenin bir hayli canını sıkmışa benziyor.

CHP Üyeleri ayrıca (maaş, burs, köylere yatırım vs) verdiği sözlerin hiç birisini yerine getirmediği için kırgın olduğu Özkan Yalım'ın, satın aldığı binaya parti binasının taşınmasına da hiçte sıcak bakmıyor. Malumunuz olduğu üzere; Özkan Yalım ön seçim öncesi sanki LC Waikiki binasının olduğu yeri bağışlayacakmış gibi vaad veriyordu hatta sağda solda parti binasının yeri bile belli diyordu. Ancak aylar sonra kenar mahalle diye tabir edebileceğimiz bir yerden eski bir binayı aylar sonra satın aldı. Daha sonra İl Başkanı binanın birde üstelik ipotekli olduğunu öğrendi. Aylar sonra ipoteğin kaldırılması bile büyük bir zafer gibi yansıtılmaya çalışıldı ancak CHP üyelerinin zaten, partiye ait bir parti binası vardı, üstelik kentin olabilecek en güzel yerinde. Bu yüzden üye konuyu kendi arasında tartışmaya ya da fikir beyan etmeye değer dahi bulmadı. CHP Merkez İlçe ve İl yönetimine dair kulisleri ve hangi yöneticilerin göz doldururken kimlerin yıldızının sönmeye yüz tuttuğunu bir sonraki yazımda daha detaylı yazacağım. Ancak cemaatçi adaya destek olanlar "in", dik duruşu olanlar "out" diyebiliriz şimdilik.

CHP'de Kadın Kolları İl Başkanı Seyhan Yazıcı'nın kırıcı davranışlarının çok kişiyi partiden soğuttuğu ve uzaklaştırdığı da konuşulmakta. Ancak kadın kolları merkez ilçe başkanı Ayşe Ayaz'ın daha sempatik davranışları sebebiyle ve gayretleri sebebiyle partililer tarafından beğenildiği konuşulmakta. Yani Kadın Kollarında Merkez İlçe Başkanı "in" Kadın Kolları İl Başkanı "out" diyebiliriz.

Ayrıca Milletvekilliği ya da Belediye Başkanlığı için kimlerin isimleri geçiyor? Kimler adaylık hazırlığı içerisinde ve kimlerin üyedeki ya da vatandaştaki karşılığı hangi boyutta? Tüm bu konularla ilgili kulis bilgileri de aktaracağım. Ayrıca ilçe örgütlerinde neler oluyor? Banaz örgütünden hangi isimlerin paralel ilişkisi ciddi ciddi konuşluyor? Eşme'de görevden almalardan beri süregelen sancılı süreç nasıl devam ediyor? Hangi İlçe yönetimleri ne istiyor? Ya da nelerden şikayetçi? Hepsi ve daha fazlası ileride yayımlanacak yazımda. Bu noktada kadın ve gençlik kollarına ilişkin de bilgiler aktardıktan sonra başka bir konuyu yani ulusal basında gündem olan Özkan Yalım'ın "çakma saat" meselesini gündeminize getireceğim son olarak.

*****

Aydınlık Gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar'ın geçtiğimiz günlerde yazdığı yazı, özellikle CHP gündemine ve kulislerine bomba gibi düştü. Önkibar yazısında CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın Grup Başkanvekili Özgür Özel'e hediye ettiği saati gündem etmek isterken; konunun nerelere gideceğini belki kendisi de tahmin etmemiştir.
Sabahattin Önkibar, 80 bin lira değerinde olduğu iddia edilen saati Yalım'ın Özel'e hediye ettiğini yazarken, kendisine bu haberi verenlerin CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın FETÖ ilişkisi olduğundan bahsetmiş. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in bu iddialara verdiği cevap da başka bir gerçeği ortaya koyar nitelikte.. Özel Odatv'ye yaptığı açıklamada; "Özkan Yalım gibi ilk kez milletvekili olmuş Bursa Milletvekili Erkan Aydın 7 kez konuşmuşken, Özkan Yalım 1 kere konuşmuş. Çok kürsüyü kullanan bir arkadaşımız değil. Başka grup başkanvekili arkadaşların nöbetlerinde birkaç konuşması oldu" dedi.
Özel, Yalım'ın saat hediyesini doğrularken, Özkan Yalım'ın aldığı saatin çakma olduğunu söylemiş; bununla birlikte, bedelini ve hediye edilme nedenini düzeltme ihtiyacı duymuş. Saatin, Yalım'ın daha fazla konuşma yapmak için hediye edildiği iddiasına cevap veren Özel, bunun için hediyeye gerek olmadığını, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın kürsü alışkanlığı olmadığını, dolayısıyla Meclis'te çok konuşma yapma taraftarı olmadığını dile getirdi.

Kente mâl olmayan, CHP seçmeni, parti tabanı ve hatta yönetim kademelerindeki isimlerde oluşturduğu rahatsızlıklarla bilinen; Ak Parti'li Belediye Başkanı'yla açılışlara katılan; pazar esnafı Ak Parti'li Belediyenin yaptıklarını, kendilerin zulüm ve darbe olarak görüp, protesto ederken; esnafı desteklemeye geliyor gibi görünüp adeta Belediye Başkanı'nın ağzından konuşma yaptığı için eleştirilen; FETÖ'den tutuklanan eski Belediye Başkanı Ali Erdoğan'la yakın ilişkisi bilinen ve Erdoğan'ın aday yapılması için ciddi çaba sarfettiği bilinen Özkan Yalım'ın; ulusal basında da "çakma saatle, kendi grup başkanvekili tarafından pek konuşma yapmadığı gerçeğinin ifade edilmesiyle" anılıyor olması, kimsede şaşkınlık belirtisi oluşturmamış gibi görünüyor.

Bu günlük bu kadar kulis bilgisi ve gözlem yeterli, bütün partileri tek tek bütün detayları ile ele alacağım sonraki yazılarımda görüşmek ümidi ile hoşçakalın...

          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Chpnin yolu 4 yıl önce

chp ne zaman atatürk'ün çizgisine dönerse iktidar olma şansını yakalar

Avatar
mehmet 4 yıl önce

cumhuriyet halk partili üyeler özkan yalım gibi çapsız,bilgisiz birini seçtikleri için şu anda çok pişmanlar ismet akın'a yapılan haksızlığın herkes farkında göreceksiniz chp üyeleri̇bu haksizliği ilk seçimde düzeltecekler.

Avatar
LASTİK 4 yıl önce

pkk nin don lastiği̇ chp

Avatar
E.homan 4 yıl önce

komedi

Avatar
uğraş aylaksan 4 yıl önce

kusura bakmayın tamamen merakımdan soruyorum hani ali erdoganın ali yıldırım ın mal varlığına el kondu ya devlet tarafından özkan yalim in da fetö bağlantısı i̇ddianameyei̇ddianameye girerde onun malına da el konursa parti binasına da el koyar mıki devlet. çünkü bu durumu da bir nevi mal kaçırma olarak görebilir devlet belli mi olur? merakımdan soruyorum hani dokunulmazlığı da kaldırıldı ya bunu hazır el konursa parti binası kimin olacak? merak işte oysa chpli bile değilim.ayrıca özkanin giremeyecegi en az yirmi köy var uşakta. eenayi yerine koyup aldatıp vaadini yerine getirmediği gibi vaadini yerine getirsene diyen partiliyi azarladığı için giremeyecegi çok köy var onun.bunun gibiler başta oldukça chp sittin sene iktidar yüzü görmez.nerde toplumun sevmediği tip var chp de en ön safta oturuyor. itibar sahibi hatır sahibi insanları partiden uzaklaştırmak için ne mümkünse yapıyorlar.i̇smet akın mesela mesela bir çok doktor ve mühendis var tanıdığım hatirli chpli ama partiye çıkmayan.

Avatar
Chp Zihniyeti 4 yıl önce

sayın özkan yalım birde milletvekili placak kanun adamı olacak değil mi ? bakınız ki kanunların çekiciler için trafikte uyguladığı tonaj araçla beraber 42 ton olmadı lazımken sayın , saygıdeğer , kanun adamı , halkın adamı özkan yalım ın araçları 60-70 ton gelmekte isbat istersenizde hemen araç plakalarıyla oktaş a.ş kantarından baktırabilirsiniz. saygıdeğer uşak haber merkezi bünyesinde çalışan abilerim ablalarım birazda bu konu üzerinde dursanız kanun adamıyım diye boy boy resim çektirenlerin kanunsuzluklarını masaya yatırsanız ? tarafsız olarak söylüyorum usulsüzlük yapan sadece akp yöneticileri vekilleri değil chp yönetimindende kanunsuzluk usülsüzlük yapan bir çok vekil var bunun en büyük örneği sayın yalımdır . şu araçlarının tonajlı çalıştığını yada çalışmadığını halka izah ve bildiri yapın bir diğer husus özkan yalım bünyasinde çalışan şöförlerin 2 ay maaşları içeriye alınıyor . chp zihniyeti halkın yanında değilmiydi bu nasıl halkın yanında olmak ? arz ederim...

Avatar
taklacı özkan 4 yıl önce

özkan yalim karaağaç ve kayaağıl köylerine giremez çünkü köylüyü manyak yerine koydu. girgir geçiveriyor seçimden sonra ne oldu senin sözler deyince. sivaslı ilçesi bunun ve sazlıgöl ün dalavereleri ile çalkalanıyor. gerci ona kalırsa banazda erdemlerin çevirdiği çertefilli işlerle çalkalanıyor oda ayrı ya. neyse denek istediğim bu herif chp de olduğu sürece fayda değil zarar getirir.sadece kendi cebini doldurmaya çalışır.

Avatar
chpli 4 yıl önce

ali karaoba 29 ekim etkinliklerinde yine stk lara kuyruk ediyor partiyi. madem bu stk'ların müdavimleri ki kaç kişi oldukları biliniyor birer ikişer kişi ile bir stk temsil ediliyor onu diyorum madem bunlarda chp li o halde chp nin 29 ekim etkinliğine zaten gelmek zorunda değiller mi? kaldı ki herkes onların aynı zamanda hangi stk da görev aldığını biliyor. o halde ne gerek var stk larla chp ortak programa chp yapar el birlik destek olunur.partinizi stk'ların kuyruğu gibi göstermek sizi neden rahatsız etmiyor? hem nasıl chp ki bu halkla hiç ilgisi yok. siz chp dahil hiç bir syasi partinin bin kişi toplayabildigini gördünüz mü? hiç chp nin halka inmeye denedigini gördünüz mü? ali karaoba çok büyük hatalar yaptı halen yapıyor ama chp li bedelini ödetir bu siyasi zikzaklarin. siyaseti kıvırma sanatı zannedenler politikayı bir şeyi olduğundan farklı gösterme yada algılatma, yada geçici samimiyetsiz pansumanlarla göz boyayip insan aldatma sanatı zannedenler yanılıyorlar ve kaybedecekler.