CHP Tabanının İl ve Merkez İlçe Yönetimleri İle İmtihanı (CHP Kulisleri)
Uşak'ta Cumhuriyet Halk Parti'li seçmen adeta hem genel merkez hem de il ve ilçe yönetimi tarafından adeta sınanıyor. Parti tabanı hem Genel Merkez'den hem de Uşak'ta yönetim kademesinde bulunanların genelinden şikayetçi gibi görünüyor. İşte O Şikayetler.

Uşak'ta Cumhuriyet Halk Partisinin gerçekten dinamik ve sadık bir tabanı var, ayrıca partiler içinde aktif çalışmalara katılım noktasında en elverişli taban da hiç şüphesiz CHP'nin. Eğitimli, kültürlü, gerçekten birikimli ve birikimini pazarlayabilecek hatiplikte insan sayısı bakımından da aslında CHP'nin oldukça şanslı olduğu söylenebilir. Bütün bunlara ilave olarak Kadın Kolları ve Gençlik Kolları da toparlayıcı isimlerin yönetimlere getirilebilmesi halinde oldukça hareketli bir yapıya bürünmeye müsait. İl ve İlçe Yönetimlerinin parti tabanını haberdar ettiği hemen her etkinlik son derce kalabalık bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. En son Muharrem İnce'nin de katılımı ile gerçekleştirilen yemek organizasyonu da bunun en bariz örneklerinden. Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde Ak Parti'ye en yakın rakip olabilecek parti olan CHP'nin bir an önce eksiklerini gidermesi ve hatalarından vazgeçmesi temennisi ile gördüğüm yanlış ve eksikleri kulislerden derlediğim kadarı ile kamuoyunun ve kendilerinin takdirine sunmaya çalışacağım.

Bilindiği gibi CHP Son yapılan genel seçimler öncesinde yapılan ön seçim nedeni ile parti tabanını hareketlendirme noktasında ciddi bir ivme kazanmıştı. Ön seçimler hiç şüphesiz ki partinin dinamizmini artırıyor ve katılımcı demokrasiyi de sağlıyor. Ön seçimin yapıldığı illerdeki Milletvekilleri de parti tabanına daha yakın duruyor. Zira o vekili oraya getiren Genel Merkez'den ziyade parti tabanı ve Milletvekilleri de bu bilinçle hareket edebilecek insanlar. Neyse, CHP Dilek Akagün Yılmaz aleyhinde başlatılmak istenen kara propagandalar ve haksız eleştiri ve iftiralara cevap verme ve adayına sahip çıkma refleksi sebebi ile genel olarak seçim sürecinde başarılı bir çıkış yakaladı. Seçimlerden hemen sonra yapılan kongrelerde özellikle merkez ilçe kongresi öncesi üç listenin çıkması ilk bakışta olumlu sonuçlar doğurdu gibi gözükse de tabanın asıl talebinin sandığa yansımamış olması tabanda bir hüzün sebebi oldu. 

Zira CHP tabanının yıllardır asıl olan talebi Uşak'ta hizipçiliklere şahsi hesaplara son verilerek birlik beraberliğin sağlanmasıydı. Ancak partinin ileri gelenleri malesef bu çağrıya yine kulak tıkamışlar ve bir türlü ortak liste çıkartamamışlardı. Kanaatimce Mustafa Aydın'ın listesi değilse bile Fuat Yılmaz'ın önderliğini yaptığı ekibin listesi ile İsmail Demirel ve arkadaşlarının oluşturduğu ekibin listesi pekala birlikte liste çıkartabilirlerdi ve bu durum bence ciddi bir sinerjiye dönüşebilirdi. Netice de olan oldu, yine birliğin sağlanamadığı bir kongre gerçekleşti. 

Kongrenin ardından göreve gelen Merkez İlçe ve İl Yönetiminin henüz bir basın toplantısı bile düzenlememiş olması çok enteresan. Gündeme ilişkin doğru dürüst bir basın açıklaması dahi yapma zahmetine girmeyen İl İlçe yönetiminin bu tavrını anlamak mümkün değil. Özellikle Merkez İlçe Başkanı Filiz Bilen'den tabanının çok ciddi şikayetleri var ve artık bunlar yüksek perdeden dillendirilmeye başlandı. Bilen'in parti içindeki birlikte hareket edebilme ahengine zarar verdiği iddia edilmekte ki hiç Milletvekili Yılmaz ile yan yana görünmemesi bunun en bariz göstergesi olarak göze çarpmakta. Dilek Yılmaz'a konuyu sorduğumda konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçınsa da başka kaynaklardan Yılmaz'ın her etkinlikte tüm yönetimi olduğu gibi Bilen'i de davet ettiği ancak Bilen'in, mahalle yada köy ziyaretlerine katılmadığı bilgisine eriştim. Ayrıca Bilen'in telefonlarını açmaması ya da geri dönüş yapmaması da ciddi bir sıkıntı sebebi ki bizde Uşak Haber Merkezi ekibi olarak hafta içi yada hafta sonu günün aranabilir saatlerinde kendisini defalarca aramamıza rağmen telefonlarımızı açmadığına şahitlik ettik. Hatta geçtiğimiz hafta sonu Uşak Haber Merkezi ekibinden bir arkadaş yolda tesadüf ettiği İl Başkanı Bülent Horasan'a bu durumu ileterek telefon kaydını bile göstermiş. Ancak Sayın Bilen telefonunu açmadığı gibi geri dönmekten bile imtina ediyor bu çok hazin bir durumdur. Sayın Filiz Bilen'e sesleniyorum Sayın Bilen; Kabul etseniz de etmeseniz de medya önemli bir güçtür ve sizlerde siyasiler olarak bu güçten sürekli istifade etmektesiniz. Uşak Haber Merkezi gibi artık Uşak'ın en önemli basını haline geldiği herkesçe konuşulan bir ekibin telefonlarına dahi bakmıyorsanız taban siteminde yerden göğe haklıdır diye düşünüyorum.

Bu arada Kadın Kolları ve Gençlik Kolları ile ilgili de ciddi sıkıntıların olduğu konuşulmakta. Gençlik Kollarında seçimlerden bu yana ciddi sıkıntıların varlığı kulislerde konuşulmakta idi. CHP Gençliğinin rahatsızlıklarını defalarca dile getirmesine rağmen Dilek Yılmaz'ın dışında kimsenin kendilerini dinleme zahmetine bile girmediklerini daha önce Gençlik Kolları üyesi bazı kişilerden duymuştum. Sonuç gençlik kolları bir kangrene dönüştü ve nihayetinde Genel Merkez duruma müdahale etmeye mecbur kaldı. Bilindiği gibi Gençlik Kolları Başkanı Oktay Şenal gençlerin geneli ile arasındaki uyum problemi, telefonlarına çıkmaması gibi sebeplerden dolayı görevinden alındı. Ancak halen Genel Merkez tarafından Gençlik Kollarına her hangi bir atama yapılmadı.

Bunlar gibi bir çok sıkıntı olarak adlandırılan durum, CHP Kulislerinde yankılanmakta, ancak ben bu kadarını kafi buluyorum. Umuyor ve diliyorum ki CHP'nin yönetim kademesi tabanın serzenişlerine kulak verir ve tabanda var olan potansiyel enerji kinetik enerjiye çevrilir ve bu durum yerel seçimlere yansır.

Bu arada CHP Tabanı Belediye Başkanlığı seçimleri için hem ilde hem de ilçelerde önseçim yapılmasını şiddetle istiyor. Genel Merkezin bu kararı vermesinin Uşak'taki seçimlerde CHP'nin daha iddialı olabilmesi bakımından önemi büyük diye düşünüyor ve gözlemliyorum. Kulislerde konuşulanlara göre CHP'de Belediye Başkan Adayı olabilecek isimler arasında İş adamı Naci Yıldırım, ADD Başkanı Dr. Arif Güvenir, Uşak'ın tanınmış ortopedi ve travmatoloji uzmanı Dr. Ali Türköz, İş Adamı Naci Çavdar, İnşaat Mühendisi Esat Beylerce konuşulmakta. Bir başka yazımda buluşmak dileğiyle esenkalın.


          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
süleyman 8 yıl önce

bu seçimler için ortam çok müsait ama önemli olan içerde kavga etmemek!biz birbirimizin arkasında olursak bu seçimleri alırız.genç arkadaşlar da aday olabilirler!

Avatar
chp li 8 yıl önce

dilek hanım ve eşi şimdide gençleri önce yedirip içiriyorlar sonrada bölüyorlar.belediye başkan adayıda fuat yılmaz olsun.dilek hanımdan neyi eksik.

Avatar
chp'li 8 yıl önce

ADAYIN DOĞRU OLMASI DURUMUNDA BU SEÇİMİN KAZANILMAMASI İÇİN BİR NEDEN YOK YETER Kİ BİRLİK OLALIM!GENÇ ARKADAŞLAR İÇİN DE BİRAZ ERKEN ONLAR MECLİS ÜYESİ OLARAK BİRAZ İŞİ ÖĞRENSİNLER ONDAN SONRA NEDEN ADAY OLMASINLAR!

Avatar
YORUM.. 8 yıl önce

ŞİMDİ YAZILANLARA BAKTIKCA CUMHURİYET HALK PARTİSİNİN DURUMUNU DAHA İYİ TAHLİL EDER HALE GELİYORUZ.
ÖNCE ŞURADAN BAŞLAMAK GEREKİR BİRBİRİ İLE ORTAK DAVRANMA DUYGUSUNU YİTİRMİŞ GURUPLAR TOPLULUĞU.
DİLEK HANIM MİLLET VEKİLİ OLDU BAŞARILI DA YÜRÜTÜYORDU ANCAK GÖRÜNEN O Kİ KENDİ KONUMUNUN FARKINDA DEĞİL Kİ GENÇLERİ BÖLÜYOR KENDİNE YENİ KADRO OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYOR, YAZIK..
DİĞER İSİMLER NACİ YILDIRIM CHP YE NEDEN GELDİĞİ DAHA İYİ ANLAŞILIYOR BEN BELD.BAŞKANLIĞINI YAPABİLİRMİYİM DİYE KENDİSİNİ SORGULAMASI GEREKİYOR NOSYONU NEDİR Kİ BAŞK.ĞA ADAY OLUYOR
NACİ ÇAVDAR HER DÖNEMİN NÖBETCİ ADAYI
DR.ALİ TÜRKÖZ ADAMCAĞIZIN BÖYLE BİR TALEBİ HİÇ OLMADI AMA KAZANI KAYNATANLAR ISRARLA ADINI TELAFFUZ ETTİRİYORLAR.
BAŞINIZI KALDIRIN VE SEÇİMİ ÇOK ÇALIŞIRIZ NASIL SEÇİM KAZANIRIZ DİYE KAFA YORUN BİRBİRİNİZİ YARALAMAYIN YAZIK OLUYOR HALKA SİZİ BİRŞEY ZANNEDİYORLAR VE UMUT BAĞLIYORLAR BUNUN SORUMLULUĞUNU TAŞIYIN. TOPARLANIN VE BİRBİRİNİZİ İNCİTECEK DAVRANIŞLARA GİRMEYİN DERİM..HADİ BAKALIM HERKEZ ÇALIŞMAYA..

Avatar
Gençlik Kolları 8 yıl önce

ADAYIMIZ AHMET ÜMİT SERÇE,
GENÇLİK KOLLARI OLARAK SONUNA KADAR ARKASINDAYIZZX

Avatar
Genç CHP'li. 8 yıl önce

Evet hazır gençlik kotası varken ve de CHP siyasetine yeni yüzlerin katılması beklenirken,Genel Merkez'de de görev alan ve genç bir makine mühendisi olan Ahmet Ümit Serçe'nin adaylığı da özellikle genel merkez düzeyinde büyük bir kulis halinde yayılmakta.Eşme'li olması ve mütevazi ve nitelikli bir ekibi olması nedeniyle büyük ihtimal belediye başkan adayı Ahmet Ümit Serçe olacak.

Avatar
chp mi 8 yıl önce

sayın adaylar iyi düşünün öyle aday olun. sonun hüsran olacak Chp nin uşakta belediye başkanlığını alması mümkün değil. Bu işin sonunda EROL AKGÜN ,TALAT ARCA gibi olmakta var ....

Avatar
chp 8 yıl önce

yaptıgınız habere aynen katılıyorum.ayrıca eksık göruyorum.yaptıgınız haber için de tesekkur edıyorum.bu haberde emeği olan kişiler Mv.Yılmaz Değil partinin gerçeklerı olup bunu kağıda dökenlerdir.ustelık en iyisini yapmışlardır.bir önceki yonetımının il ve ilçe kademelerınde cok iyi çalışma proje olup sureklı basından takıp edıyorduk.sımdı kı yonetıme bakıyorum ne bır calısma ne bır planlama ne de sokakta bı eylemde ne de basında goruyorum..bızler partımızın bı yerlere gelmesı için gece gunduz var yok demeden gücümüze güç katarak onumuzdekı onlarca engele rağmen calısırken bunlar sadece kndılerını bı yerlere getrmek için menfaatlerı dgrultusunda partıye gelmıs uşaktakı CHP yı kuculten basarıszlığa surukleyecek olan kişilerdır.ayrıntıya dıkkat edelım bu partıyı zırveden alıp eksılere getıremezsınız.hedefınız bayragı aldıgınız yerden daha yuksege cıkarmaktı...ne yazık kı olmadı...partının calısan dınamık emek vermıs gençlığe orgute başaknlarına ıhtıyacı vardır...