Devlet Adamı Olamamak ve Topu Taca Atmak, Birlik Olmaktan Rahatsız Olmak
Uşak'ta gerek siyaset gerekse bürokrasi dünyasında önde rol alan kişilerin içerisinde gerçekten inisiyatif ve risk alabilen, cesurca kararlara imza atan, icraat yapıp hesabını verebilen kişi sayısı malesef az azdan da az. Bunun yerine devlet adamı vakarından ve ciddiyetinden uzak, pısırık, topu taca atan, fevri davranan, birlikte hareket etmekten rahatsız olanlar çoğunlukta diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde bir gece geç vakitte karnımı doyurmak için girdiğim dürümcüde yaşadığım bir anektod ile yazıma başlamak istiyorum. Bir arkadaşım ile birlikte gittiğim İsmetpaşa Caddesindeki dürümcüyü işleten arkadaş ile etler pişerken sohbete koyulduk. Arkadaş üniversite mezunu oldukça da birikimli ve kent kaygıları olan bir esnaftı. Ülke gündemine ilişkin karşılıklı değerlendirmelerin ardından kent gündemine sıra gelince bize de sitem etti. Yazılarımızı takip ettiğini, genel itibarı ile takdir ettiğini ancak olması gerekenden daha az eleştirdiğimizi belirttikten sonra bana, "inanır mısın geçenlerde dükkanın önünde bir otomobil durdu yabancı olduğu her halinden anlaşılan araçtaki şahıslardan birisi bana Kaymakamlık binası nerede usta? diye sordu" dedi. Üniversite kazanan bir gencin Uşak'ı Karadenizde haritada aradığından da bahsetti.

Anlattığı şeyleri gülerek dinledik ama inanın anlattıkları beni çok üzdü ve de düşündürdü. Dışarıdan kentimize ilk kez gelen ve bilgisi olmayan bir kişinin kentimizi ilçe zannetmiş olması gerçekten garipsenecek bir vakıa değil midir? Acaba neyi eksik yapıyoruz ya da neyi yanlış yapıyoruz? Niçin bir türlü yeterli gelişmeyi sağlayamıyoruz? Tanıtım ve yatırımcı çekme hususunda niçin başarılı olamıyoruz? Geçtiğimiz günlerde MHP İl Başkanı yaptığı basın açıklamasında, İl Milli Eğitim Müdürü'nün de dağıtımına iştirak ettiği öğrencilere dağıtılan atkılardan bazılarında çok enteresan şeyler yazdığını ifade etti. Alpay Özgür'ün elindeki çocuklara dağıtıldığını söylediği bir atkıda Galatasaray kulubüne yazılmış ağır hakaret ve küfürlerin olduğunu görünce gerçekten şaşırdım. Ancak şaşkınlığım ve eleştirdiğim husus atkıdaki küfür ya da üzerinde küfür yazılan atkının öğrencilere dağıtılması değildi.  Zira bu atkıların bilerek dağıtılmış olması imkansızdı. Muhakkak ki gözden kaçmıştır.

Lakin burada eleştirilmesi gereken ya da beni şaşırtan asıl konu şu; Bir ilin Milli Eğitim Müdürü'nün bir dernek tarafından organize edilen basit ve küçük bir yardım dağıtma organizasyonunda öncü rol alması! Kanaatimce bu, kabul edilebilir bir durum değildir. İl Milli Eğitim Müdürü'ne bu teklifi götürmek bile abestir diye düşünüyorum. Zira biz de Genç Bakış Derneği olarak, bir çok etkinliğinde kulüplere ya da üniversite öğrencilerine destek oluyoruz ama bundan Rektör Beyi haberdar dahi etmiyoruz; ki yakışanı budur. Koca Milli Eğitim Müdürü, 150 atkı dağıtacak dernek başkanına birlikte dağıtalım teklifinde bile bulunsa teşekkür ederek "bunu okul müdürü ile birlikte yapın lütfen" demeli diye düşünüyorum. Çünkü Milli Eğitim Müdürü Devleti temsil ediyor olmalı. Tabi ki hangi davete icabet edeceğine bir daire amiri kendisi karar verecektir, bizim buna karışmak belki de haddimiz bile değildir. Lakin yaşananlardan sonra ben olsam sorusunu ister istemez kendime sordum ve cevabının bu olduğuna inanıyorum.

Ayrıca dağıtılan atkıları madem Milli Eğitim Müdürü dağıtacak önceden kontrol edilmeliydi. Ya atkılarda Galatasaray'a değilde Atatürk'e hakaret içeren ya da PKK'yı öven yazılar çıksaydı? Ya da atkılar çalıntı çıksaydı? Bunu nasıl izah edecektik? Habere Milliyet, Haber 7 dahil bir çok ulusal basın da ilgi göstererek yer verdi. Bu durumun mümessilleri acaba Uşak'ın isminin bu tür skandal ya da skandalvari haberlerle duyulmasından yeterince rahatsız olmuşlar mıdır? Sayın Milli Eğitim Müdürü devlet adamı olmasının gereği olarak birlikte boy gösterdiği dernek ya da "federasyon" ve başındaki kişiler ile ilgili gerekli araştırmayı yapmış mıdır? Ben şahsen hiç sanmıyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda bize basın olarak önceden bir bilgilendirme maili attı. Yetmedi basın için otobüs kaldırılacağını belirten bir mail daha attı. Biz ilgi gösterip gitmedik ama Milli Eğitim yetmedi görselleri ile birlikte hadiseyi bize hazır haber olarak mail attı. Biz bu durumu toplantımızda değerlendirmeye aldık ve ben o toplantıda Müdür beyin bu hususta eleştirilmesi gerektiğini savunarak bir yazı hazırlama isteğinde bulundum. Ancak o günkü toplantıya katılan ekip arkadaşlarım arasında oluşan genel kanaat Milli Eğitim Müdürünün iyi niyetle yaklaştığı ve özelde ikaz edilmesi şeklinde oluşmuştu ve eleştirmekten vazgeçmiştik. 

Düşünün ki bir dernek Banaz'da 150 atkı dağıtacak koca Milli Eğitim Müdürü gidiyor, yetmiyor bir otobüs de basına tesis ediliyor. Tabiki parası devletin kasasından çıkıyor. E Müdür geliyor diye okul müdürü de ister istemez masrafa girmiştir. 150 atkı 4'er liradan olsa 600 lira yapar devlet daha fazla para harcamış olmadı mı? Ayrıca ne gerek vardı ki bu kadar abartmaya çok önemli bi etkinlikmiş gibi ulusal dahil basın mensuplarını çağırıp haber yaptırılması için gayret göstermeye? İnsanın aklına ister istemez "başka hesaplar mı var?" sorusu geliyor. Zira bu ve buna benzer bağışlar okullarda başka kişi ya da yardım kuruluşları arcacılığı ile sürekli yapılagelir ve yardımı alanlar dışında nerede ise kimse haberdar edilmez. Milli Eğitim Müdürü ise sadece konudan haberdar edilir ve izni alınır. Ayrıca Olta Balıkçıları derneği keşke olta hediye etseydi ismi ile daha anlam ifade eden bir etkinliğe imza atmış olurdu diye düşünüyorum.

Bundan sonraki yazımda siyaset ve bürokrasi dünyasının içindeki insanların benzeri hatalarından derlediğim eleştirileri yapmaya devam edeceğim. Tabii ki basın camiası olarak bizlerin nerede durması gerektiğine ya da durduğuna ilişkin özeleştirilerim de olmalı ve olacak da. Acaba Uşak'ı yönetenler oturdukları makamı ne kadar doldurabiliyor? Acaba inisiyatif ya da risk alabiliyorlar mı? Bir çok İl Müdürü öyle pasif ki eleştiri bile almıyor. Hiç bir şey yapma hesap da verme gündeme de gelme mantığı ile hareket ediyor diye düşünüyorum. Örneğin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, ya da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Sivil Savuna İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi üyeleri, Parti yöneticileri, Milletvekillerimiz, Kent Konseyi vs. Bazıları da var ki insiyatif ya da risk alamıyor ve Uşak Halkını, bürokrasiye yönetmelik ve mevzuatlara boğuyor. Bazıları da var ki birlikte hareket etmenin önünde buzdan bir duvar gibi duruyor. İşte bu gözlemlerim ve derlediğim bilgiler ışığında hepsini tek tek ele almaya ihtiyaç olduğunu hissediyorum. Aksi takdirde vicdanım rahat etmeyecek ve eleştiri olmazsa hareketlenme de olmayacak. Umuyor ve diliyorum ki eleştirdiğim kişiler hoşgörü ve anlayış gösterceklerdir. Sürçü lisan ettiysek ve de edersek şimdiden affola...


          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kim Çağırıyor 8 yıl önce

Biz bu kişinin hakkında dedikodular olduğunu bu dedikodular doğru ise belirttiğim görevlerde gerek Ak Parti yetkilileri, milletvekili İsmail Güneş , İl Genel Meclis Başkanı, kent Konseyi ,Milli Eğitiminden derneklerine kadar bir çok kişinin aynı karede poz verdiği gibi özellikle kent konseyinde belkide başkandan daha çok öne çıkan kişi olduğu sanırız bu radaki başkan kanalı ve özel yetenekleri sayesinde ön plana geldiğini düşünüyoruz. Ama sıkıntı olan bu görevdeki insanların bunları biliyorsa yapıyorlarsa durumları yazıklar olsun kimlere kaldıktır. Ama bilmiyorlarsa da o sgörevleri nedeni ile bilmemesinin kabul edilemez olduğudur. Uşak ta ne kadar hata yaparsan yap ve yanlış yap kesinlikle iyi yalaka isen bedel ödemeyeceğin ve en önde olacağındır. AMACIMIZ BUNDAN SONRASINI DÜŞÜNEREK SORUMLULUK DUYGUSUNUN GELİŞMESİ VE HATA YAPANIN ÇEKİLMESİNİN SAĞLANMASIDIR. SUÇU VARSA DA CEZALANMASININ ÖNÜ AÇILMALIDIRKİ BİR DAHA HATA OLMASIN.TEK ÖRNEK İSMAİL GÜNEŞ SİTESİNİ KAPATMIŞTI. AYNI HATA YİNE VA

Avatar
Ben Çağırmıyorum 8 yıl önce

Kim Çağırıyor başlığı ile yorum yazan arkadaşa sesleniyorum. Uşak'ın gündemini yakınen takip eden birisiyim. Söylediğin görevlerde bu arkadaşın bulunması kendisinin masum olduğu anlamına gelmez kanaatimce. Banaz'lıyım aslen ve Banaz'a git üç kişiye sor ne demek istediğimi öğrenirsin. İstihbari bilgiye bile hacet yoktur. Ben hiç soruşturulduğunu araştırıldığını sanmıyorum. Bu mercilere bu insanı Kimin davet ettiğine gelince bunu bende merak ediyorum. Ayrıca ZEKA'dan özel idareden tüpragdan Anadolu Seyehatten vs. kurumlardan ciddi destek gördüğü biliniyor. DERNEKLER MASASI MÜDÜRLÜĞÜ, MALİ ŞUBE EKİPLERİ, ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE EKİPLERİ VALİLİK ve ADLİ MERCİLERE bu konuda çok iş düşüyor. Bence bu konular dernlemesine araştırılmalı ve ciddi bir açıklama yapılarak Uşak Kamuoyu rahatlatılmalıdır. Çünkü bu durum Uşak halkının midesini bulandırmış ve şüphelere sevk etmiştir. Şüpheler giderilmeli yada şüpheler haklı ise de gereği yapılmalı adalete güven sağlanmalıdır vesselam.

Avatar
Ağır Abi 8 yıl önce

Ben gerçekten anlamlandıramıyorum kardeşim. Siz nasıl gazetecisiniz ki piyasada adamım diye gezen bürokratlarla boy gösteren sözde sosyal yada siyasi faaliyetler yapan ama işleri güçleri üçkağıt olan insanları önceden ifşa etmiyorsunuz da mızrak çuvala sığmayınca bilamecbur yazıyorsunuz bunları. Sakın bana biz Banaz esnafının muzdaripliğini bilmiyorduk alacaklarını alamayanların feryatlarını duymamıştık demeyin. Sakın Banaz'daki banka görevinden neden uzaklaştırıldığını bilmiyorduk demeyin. Sakın hala çevirdiği dolaplardan habersizdik demeyin. Bir daha da bu türden organize işler yapanları Uşak'ımıza zarar vermeden yazın lütfen.

Avatar
kaymakamlık binası 8 yıl önce

Kaymakamlık binamız emniyet müdürlüğünün arkasında şu an yıkık vaziyettedir. İsteyen bu konudaki fotoğrafları albayımızdan ve Uşak Kitabı yazan kardeşimizen alabilir. Bu nedenle arkadaşımızın çok eskidan faaliyet gösteren kaymakamlık binasını görmemesi doğal bir şeydir. Bende bu fotoğraflara bakınca gördüm. İşte burası cezaevimiz burasıda kaymakamlık binamız dediler. Suçlamamamız gerekiyor. Ama arkadaş Uşak ta güçlü bir kamuoyu baskısı arıyorsa yoktur. Burada hatalı insanlar var. bedel ödemesi gerekenler var. Ama bunlardan hesap soracvak adam yok. Ama bu zevatlarla konuşun BEN BEN BEN DEMİŞTİM DER. YİNE ÜSTE ÇIKAR. YAZIKLAR OLSUN DİYEN ÇIKMAZ. ÇIKANLAR VARSA ONLARI DA DIŞLARIZ. İYE AMA HEYECANLI, BU SİNİRLİ, ÇOK KONUŞUYOR. BİZDE MAZERET ÇOK. AMA BİR BAKSAK HANGİ HALA GELDİK. İNSAN BİR SORACAK KENDİNE BİZ BU MAKAM İÇİN NE YAPIYORUZ. YALAMALAŞMAYA BAŞLADIK MI. AMA BUNLAR SORMAZLAR. BURNUNDAN KIL ALDIRMAZLAR. EN MÜSLÜMÜNDA BUNLAR. EN ...DE BUNLAR. YEİNE GÖRE...

Avatar
AK PARTİ 8 yıl önce

AK PARTİ KENDİSİNİ SORGULAMALIDIR. KİMLERLE FOTOĞRAF VERİYOR. HANGİ KAREDE YER ALIYOR. SEN GİDİYORSUN Y.K. İÇİN İL YÖNETİMİN YARISI MÜDÜR OLMASINI İSTİYOR. O ZAMANKİ MİLLETVEKİLİ ÖNERİYOR. AMA DİSİPLİN CEZASI VAR DİYEREK O ZAMANKİ SAĞLIK MÜDÜRÜ YAPMIYOR. BAKIYORUZ BU KİŞİ HATALI DİYORSAK AK PARTİ BU KİŞİYİ BU KADAR ÖNE GEÇİRİYOR. AYNI KAREDE YER ALIYOR. DEVLETİN KURULUŞLARININ İŞ YAPMASINI SAĞLIYOR. BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA AĞIRLIKLI İSMİ GEÇEN BU KADAR SÜREDİR BERABER YANINA ALDIĞINDA BİLMİYEBİLİR AMA EĞER HATALI BİR KİYŞİ İSE İDDİALAR DOĞRU İSE NEDEN ÖN PLANA ÇIKARIYOR. MİLLETVEKİLİNİN, İLGENEL MECLİS BAŞKANI, İL BAŞKANI İLE VE DEVLETİN VALİSİ, MÜDÜRLERİ İLE POZ VERİLMESİNİ SAĞLIYOR. BU KİŞİLER NEDEN HATALI BİRİSİ İSE BİLMİYOR. BİLEMİYORSA O MAKAMDAKİLERİN O GÖREVDE İŞİ NE. AMA AYNI KİŞİLER HEP HATALIRIN İÇERİSİNDE OLABİLİYOR. AMA HEP İYİ TARAF GÖZÜKEBİLİYOR. DÜN UMPAŞTA ULUÇAY IN ÖNÜNÜ AÇIYORSUN DÜŞTÜĞÜ GÜN KARŞISINDA GÖZÜK YİNE MAKAM SAHİBİ OL. HELAL OLSUN.

Avatar
uhm adlı yorumcu 8 yıl önce

Yorumunuzda yakınlarına iş ve yardım vaat ederek derisini yüzenler,kültürden bihaberler gibi yorumlarında geçenleri anlayamadım. Ama yorumları takdir ettim. Bu bilgi nereden.

Avatar
ek 2. 8 yıl önce

BU KŞİYİ ÖNE ÇIKARANLAR BUNUNLA İLGİLİ PROJE YAPANLAR, AYNI TOPLANTIYA KATILANLAR BU TÜM PROJELER VE YAPILANLAR HAKKINDA BİLGİ VERMELERİ GEREKİR. ÇÜNKÜ BİR ŞÜPHE OLUŞMUŞTUR. BU ŞÜPHENİN VE İLGİLİNİNDE AKLANMASI AÇISINDAN BUNLAR KAMUOYU ÖNÜNDE AÇIKLANMALIDIR. BU KİŞİ MHP ÜYESİ OLDUĞU HALDE MHP İL BAŞKANI BUNU YAPIYORSA AK PARTİLİ OLDUĞU HALDE ÖNE ÇIKARANLAR BUNU AÇIKLARLAR HER HALDE. YOKSA MHP İL BAŞKANI DEMEKKİ BU KİŞİNİN AK PARTİLİLERCE ÖNE ÇIKARILMASINI KISKANMIŞ OLABİLİR. YOKSA AFGANLI GÖÇMENLERLE İLGİLİ TOPLANTIYA DAHİ İLGİSİ OLMADIĞI HALDE ALMAK. KENT KONSEYİNE ALMAK ,İNSAN HAKLARI KONUSU DIŞINDA DERNEK OLDUĞU HALDE İNSAN HAKLARI KURULUNA ALMAK BU KİŞİNİN NE KADAR FAYDALI BİR KİŞİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR. UŞAK TA AK PARTİLİLER KESİNLİKLE ZİNHARD HAKTA YAPTI DİYEMEZSİNİZ.BUNU BİZE DEMİREL GİBİ SÖYLEM GELİŞTİREREK SÖYLÜYORUZ. BİZ ON YILDIR İKTİDARDAYIZ. KESİNLİKLE KULA KULLUK YAPMAYIZ. YANLIŞ BİR İNSAN VARSA ÜLKEMİZ İÇİN BİR FAYDA YOKSA ORADA OLMAYIZ. OLSAK VATAN İÇİNDİR.

Avatar
KİM ÇAĞIRIYOR 8 yıl önce

BAKIYORUZ İL İNSAN HAKLARI KURULUNDA VAR. DERNEĞİNİN KONUSU TEK BU İŞLE İLGİLİ OLMAYAN KİŞİ. BUNU KİM ALDI. KİM REFERANS OLDU.YİNE BAKIYORUZ AFGANLI MÜLTECİLERE YARDIM TOPLANTISINDA VAR. MİLLETVEKİLİMİZ İSMAİL GÜNEŞ, ALİ İHSAN UZUN, KENT KONSEYİ BAŞKANI ZAFER AYDIN VAR. BURAYA KİM ÇAĞIRDI. AYNI ZAMANDA KENT KONSEYİ ÜYESİ. EĞER BU KADAR KİŞİ BU KİŞİ YANLIŞ BİR İNSAN OLSA KENT KONSEYİNE ALINMAZ VE SEÇİLMEZDİ. ALINDI DİYELİM ÖN PLANA ÇIKARILMAZDI. YİNE İSMAİL GÜNEŞ VE ALİ İHSAN UZUN AYNI TOPLANTIYA KATILMAZDI. DEVLETİN ETKİN VE YETKİN KURUMLARI ELLERİNDE İSTİHBARAT BİLGİLERİ VAR OLUMSUZ BİR DURUMDA İSMİ DAHİ GEÇSE ZİRAAT BANKASINDAN OLUMSUZ DURUMDA AYRILSA KESİNLİKLE ÇAĞIRMAZDI. ADAMA İFTİRA ATMAYIN. ÇÜNKÜ BÖYLE BİR DURUM OLSA BU GÖREVDEKİLERİN HEPSİ BU GÖREVİ YAPAMIYOR DEMEKTİR. SONUCU İSTİFA ETMELERİNİ GEREKTİRİR. YAPTIĞINIZ ÇOK YANLIŞ.