İlelebet Demokratik, Laik Cumhuriyet Konulu Konferans Gerçekleşti

İlelebet Demokratik, Laik Cumhuriyet Konulu Konferans Gerçekleşti

  ADD Uşak Şubesi, CHP, DSP, Çevre Gönüllüleri Derneği, Eğitim-İş Uşak Şubesi ortaklığında bugün CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Gazeteci-Yazar Ümit Zileli ve Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun katılımıyla İstanbul Düğün Salonu’nda bir konferans gerçekleştirildi.

İlelebet Demokratik, Laik Cumhuriyet” konulu konferansa Atatürkçü Düşünce Derneği yönetimi ve üyeleri, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Eğitim-İş Uşak Şube Başkanı Barlas İbrahim Batur, CHP Gençlik Kolları Başkanı Cihan Yıldırım, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Şakir Çakır, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Özgür Uğur, Alevi Kültür Derneği Başkanı Fikret Sağdemir, Eşme Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım, Banaz Belediye Başkanı Tahsin Erdem, Demokratik Sol Parti mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şube Başkanı Arif Güvenir’in konferans verecek olan konuşmacıları takdim etmesiyle başlayan konferansta ilk konuşmacı İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler oldu. Güler konuşmasında; Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında getirilen bazı yasakları eleştirdi ve bu yasakların kutlamaları engelleyemediğini, halkla birlikte kutlamaların yapıldığını belirtti.

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu demokratik, laik Cumhuriyeti hepimiz korumak muhafaza etmek zorundayız’’ diyen Güler; Cumhuriyeti yıkmak isteyenlerin bunu başaramayacaklarını söyledi ve anadilde eğitim konusunda tüm yurttaşların anadilini öğrenmesinin en doğal hakları olduğunu, kurslar ve seçmeli derslerle bunu yapabileceklerini ama anadilde savunma gibi durumları çok sakıncalı gördüğünü belirtti.

BAŞBAKAN HADDİNİ BİLMELİDİR!

Laikliğin, öğrenci evlerine baskın yapma edepsizliğine kadar varmış saldırıların altında kaldığına değinen Güler, "Dinimizin emridir, başınızı örteceksiniz diyen Başbakan'ın hem Başbakanlık yetkilerini hem de kutsal inançlarımın sınırlarını zorlayan açıklamalarına cevabım "Ben kadının türbanlanmasının ilmin emri olduğuna inanmıyorum.' Ben bunu Başbakan'ın siyasi yorumu olduğunu düşünüyorum. Benim dini inancımı ölçmek Başbakan'ın ve başbakanların haddi değildir. Eğer devlet işleri dinin emrine dayandırılmışsa o devlete din devleti denir. Kendisini adeta şeyhülislam yerine ya da Türkiye imamı yerine koyan bir Başbakan'la Türkiye'de özgürlüklerin güvence altına alınabilmesi mümkün değildir. Artık Akp gözlerini evlerimize dikti. Başbakan haddini bilmelidir. Başbakan 76 milyon insanın inançlarına eşit mesafede olmalı, kendi siyasi yorumuna göre kadınları giydirmekten vazgeçmeli, kendi yorumlarına göre giyinmediği için, kendi yorumuna göre ibadet etmediğimiz için insanları dinsiz ilan etmekten vazgeçmelidir. Hiç şüphem yok Türkiye'de Anayasa'da Türk vatandaşını silmeye kimsenin gücü yetmeyecek. Kimse bizleri laik Cumhuriyet'ten vazgeçiremeyecek.

MİLLİYETÇİLİK OKU BAŞIMIN ÜSTÜNEDİR!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yüklenen CHP'li Güler, "Türk ulusu olarak etnik kimliğimizi yaşatma ve geliştirme imkanlarının koruyucusu olacağız. Asimilasyon bizim işimiz değil, biz Türk ulusu kavramı içinde yurttaşlık temelinde bütünleşmek istiyoruz. Bunun dışında bizi 'Halklar' adı verilen etnik topluluklar yumruları biçiminde ortaçağ karanlığına geri göndermeye hiç kimsenin gücü yetmeyecek. Partimin altı okundan milliyetçilik oku başımın üstünedir. Yüreğimin en derin parçasıdır. Sonuna kadar savunmaya devam edeceğim" dedi.

2014 YEREL SEÇİMLERİ CUMHURİYETİMİZİN BEKASI İÇİN ÖNEMLİ!

Konuşmasına konferansa gelen ve katkısı olan herkese teşekkür ederek son veren Güler’in ardından, Gazeteci-Yazar Ümit Zileli söz aldı. Konuşmasında 12 Eylül 2010 yılında yapılan referandumda halkın yüzde 58’nin neye evet dediğini bilmediğini söyledi. Referandumda bir çok maddeden hangilerinin hayata geçtiğini ya da geçmediği konusunda halkın tam olarak bilinçlendirilmediğini belirten Zileli; Ak Parti hükümetinin Amerika tarafından kurdurulduğunu ve iktidara getirildiğini söyledi. Zileli, Cumhuriyetin bekası için önümüzdeki yerel seçimlerimin çok önemli olduğunu ve bu seçimlerde halkın siyasi partilere vereceği oyların çok önemli olduğunu belirtti.

Konferansın bir diğer konuşmacısı Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu da Cumhuriyetin düşmanlarının olduğunu belirterek; Atatürk’e nefret edenlerin ve ona düşman olanların aslında Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman olduklarını, bu ülkeyi parçalama amaçları olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından konferansa katılan dinleyicilerin sorularının konuşmacılar tarafından cevaplanmasıyla birlikte program son buldu.

Konferanstan sonra konferansı dinlemeye gelen halkı ile konuşmacılar hatıra fotoğrafları çekilirken; Milletvekili Güler “Ay Tutulması” isimli kitabını kurulan stantta imzalayarak programa katılanları kırmadı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ulusalcı zihniyet 7 yıl önce

birgül ayman güler ilk önce bir halkın başka bir halktan üstün yada geri olamayacağını öğrensin sonra aklından geçenleri dışa vursun

Avatar
cehape 7 yıl önce

siz kendinizi ne sanıyorsunuz,3-5 kişi istemedi diye böyle olmaz.%80 istediği başötüsünü tanımamak uzayda yaşıyor olsa gerek

Avatar
Berk 7 yıl önce

hiç kimsenin söyleyemediklerini söyledi diyemi böyle yorum yapıyosunuz?.türküm demek suç artık türküm diyenlerin dışlandığı bir ülkede yaşıyoruz arabalarımıza türk bayrağı taktığımız için bayraklarımız indiriliyor bayrak kanununa muhalefetten ceza-i işlem uygulanıyor görmedim bilmiyorum duymuyorum üç maymunu oynamaktan vazgeçelim artık herşeyi görüyorum yaşıyorum duyuyorum ve biliyorum ben onurlu bir türk evladıyım bunun ulusalcılıkla türk milliyetçiliğiyle ülkücülüğüyle bir alakası yok içinden gelen sesi dinleyen herkes aynı şeyleri söyler ulusalcı zihniyet çocuğun hasta olduğunda yada eşin doğuma gidecek paranla piyasa taksisi tutup hastaneye gidersin ama bu devlet onlara helikopter tahsis eder yinede yaranamaz sözün bittiği yerdeyiz allahumme inna sabirun