Uşak Halkı Kendi Köroğlu'su Çıksa Sahip Çıkar mı Acaba?
Bazen Uşak Halkının olaylara karşı ilgisizliği ve aman sendeciliği bizleri gerçekten düşündürüyor. Acaba kötü yönetilmeye müstehak mıyız? sorusunu insana sorduruyor. Görmezden gelmeler, kılıfına uydurmalar, körü körüne savunmalar bazen insanı umutsuzluğa itiyor.

Uşak; Gençlik Merkezi olmayan Hakkari ile birlikte Türkiye'deki iki ilden birisi, ne basketbol da ne futbolda profosyonel ligde kulubü olmayan nadir illerden birisi, Üniversitesi'nde TIP Fakültesi dahil bir çok bölümün bulunmadığı kent. Hava alanı; yapılır, devasa yatırımın kapatılması söz konusu olur kimseden gık çıkmaz, Bölgesel hava alanının Kütahya sınırlarına yapılması söz konusu olur, Uşak'lının haberi karar alındıktan hatta inşaat başladıktan sonra olur. Çevre yolu yapılacak olur, Uşak'lının çevre iller kadar dahili olmaz hatta haberi bile olmaz. Otoyol geçecek olur; Kütahya bastırır, Afyon bastırır kendi çevrelerinden geçmesi için Uşak'lı uyur, uyutulur.

Samimi bir kaç insan basketbol için Balıkesir'lere Giresunlar'a maça gider daire müdürleri dahil Uşak halkı bilet dahi almadan protokole oturmanın hesaplarını yapar. Çevre illerde bir çok AVM yapılır Uşak'ta var olan AVM'nin yıkılması için bir çok insan elini ovuştururken yetkililer çözüm aramaz. Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeleri toplantı başına para aldıkları için maksimum sınırda toplantılarını gerçekleştirir. Parayı fazla hakedebilmek için özellikle İl Genel Meclisi toplantılarında bazen sadece bir madde görüşülüp on dakika da toplantı sonlandırılır, Uşak halkının haberi dahi olmaz. Kimileri  ihaleler de hakediş sırasında kurumdan ültimas göreceğini bildiği için düşük fiyat yazar daha sonra şartnamede yazılanların bir kısmını yerine getirdiği işlerden para süpürür de kimsenin ruhu duymaz. Oturup çay içebileceği bir kaç çay bahçesi vardır, o çay bahçelerinden bazılarının da belediye mülkü olmasına rağmen halen ya iskanı yoktur ya işyeri açma ruhsatı. Ne Dikilitaş'ın ne Elmalıdere'nin bir Mevlana Parkı ya da Atapark'ı olmamıştır. Sokaklarında hala çamur görmenin mümkün olduğu gibi bir çok kurum ihalesi nedense son dakikaya bırakılır, Uşak halkının hiç dikkatini çekmez. Hangi devlet kurumuna gitse, yanında bir tanıdık götürme alışkanlığı vardır, güleryüz tatlı dil beklemek bir yana işinin görüldüğüne şükreder. Devletin teşvikleri  avantajlı kredileri vs. tanınmış bilindik isimler tarafından kullanılır, sıradan küçük esnaf ya da kobilerin çoğu kez haberi dahi olmaz. Oda başkanları yönetimleri genelde aynı isimlerden oluşur, partilerin yönetiminde bulunan isimler Belediye Meclisi, İl Genel Meclisi üyeliği kavgası verirler, dışarıdan yeni isimlere şans vermezler. Hiç Bakanlık almayı hayal dahi etmez edemez mesela. Milletvekillerinden yerelde yeterince istifade edemez. Düğünlerinde, cenazelerinde gelip boy göstermeleri Uşak'lı için bir onur kaynağıdır, yeter artar bile.

Daha sayabileceğimiz bir çok problemin arasında boğuşan bir kenttir Uşak; nakıs talihini bir türlü yenemez. Uşak Haber Merkezi ekibi olarak en başından beri halkın sesi olmaya kamuoyuna tepkilerini aktarmaya gayret ettik, ediyoruz ve edeceğiz de. Geçtiğimiz günlerde işadamı ve esnaf bir grup ile ettiğimiz sohbet esnasın da yazmadığımız bazı eksikler ile ilgili serzenişte bulunanlar oldu. Bu güne dek gerek haberlerimiz de gerek köşe yazılarımızda öğrenciden öğretim üyesine, işçisinden memuruna bir çok kesimin haklarını aradığımız sürekli takipçilerimizin malumudur. Mümkün olduğunca tarafsız, objektif analizler yapmaya ve her kesimin fikirlerine, faaliyetlerine yer vermeye çalışıyoruz. İlla ki eksiklerimiz yanlışlarımız olacaktır. Ama; güç odaklarının gücünün en küçük esnaf hatta işçi üzerinde tesirinin bile hissedildiği günümüzde gerek iktidar, gerek muhalefet, gerekse cemaat eleştirilerimizden nasibini almıştır. Elbet bizim de ticari kaygılarımız olabilir ama tüm samimiyetim ile söyleyebilirim ki hiç bir kurum yada siyasi oluşumu eleştirmemiz gereken nokta da ticari kaygı gözetmedik. Ama ben şahsen Uşak halkından umduğum tepkileri alıp alamadığımızdan emin değilim. 

Yıllar önce bir hikaye dinlemiştim; Köroğlu, Bolu Beyi'nin zulmünden bıkan halkın isyanını dile getirmek, kıyam etmek, başkaldırmak üzere dağlara çıkar. Bir grup isyancıyı da saflarına katmayı başaran Köroğlu, Bolu Beyi'ne karşı çok başarılı eylemlere imza atmıştır, yine çalıp söylediği türkü ve maniler ile Bolu Beyi'ni hicv etmiş, çetin bir muhalefet örneği sergileyerek halkın isyanının sesi olmuştur ve bu durum Bolu Beyi'nin canını bi hayli sıkmaktadır. Bolu Beyi, Çamlıbel diye bilinen Köroğlu'nun meskenine defalarca baskın planlasa da muvaffak olamamış, Köroğlu'nu ele geçiremediği gibi yok da edememiştir. Bu arada Bolu Halkı Köroğlu'na içten içe muhabbet duymakta kendisi ile birlikte olamasa da Köroğlu'na zaman zaman erzak yardımı göndermektedir. Bir gün Köroğlu, alışveriş için  Bolu pazarına gelir, tabiki kendisini tanıyan halk da bir sevgi ve itibar gösterisi ile karşılaşır. Her ne ise bu arada Köroğlu'nun pazara indiğini haber alan Bolu Beyi, askerleri ile birlikte pazar yerine gelir. Bu sırada halk Köroğlu'nu bir sepetin içine saklar. Bolu Beyi bütün pazarı arasa da Köroğlu'nun izine rastlayamaz. Pazarda bulunan halka türlü tehditler ve eziyetlerde bulunsa da halk kendi kahramanını Bolu Beyi'ne teslim etmez. Rivayet bu ya o gün Bolu Beyi orada yüzlerce insanı falakadan geçirir de Köroğlu'nun yerini yine de kimseden öğrenemez. 

Benim bu hikayeyi anlatma sebebim şu; Acaba oldu ya biz haddi aştık Köroğlu gibi her yanlışı yazdık söyledik, her eksiğe dikkat çektik; acaba Uşak Halkı gerektiğinde bizi sepetin içine saklar mıydı? Acaba Uşak Halkı ahde vefa gösterir mi? Bu tepkisizlik ve ilgisizlik nereye kadar sürer acaba? Merak bu ya...


          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
B. Taha 8 yıl önce

sizden köroğlu olmaz,alışmadık yerde don durmaz :) heheh

Avatar
yavuz kırkalı 8 yıl önce

iki tane AKP'li milletvekili mecliste kaç defa konuştu.kaç adet önerge verdi.uşakla ilgili bir kez olsun meclis kürsüsünde konuştularmı.uuşaklının hakını savundularmı.yazıklar olsun

Avatar
Abdülkadir Özdemir 8 yıl önce

Yazınızı dün okudum çok hoşuma gitmişti. Yorumlarda zaten benim yazmak istediklerimin var olduğunu görünce yazmaya gerek görmemiştim ancak az önce Ramazan isimi arkadaşın da yazısına yorum bıraktım ve bu yazıya da yorum atayım istedim. Bizler Uşak halkı olarak genelimiiz uyuyor gözüksekte uyanışın da olduğu görmezden gelinemez. Siz yeterki bu mücadele de yılmayın bizler sizinle bir olur söyler yazarız da icabında destekçiniziz. Size ve ekibinize kentim adına teşekkür ederim.

Avatar
Mervan Taha 8 yıl önce

Orhan bey Helal olsun ağzınıza yüreğinize sağlık. Uşak'ın sorunlarını çok güzel dile getirmişsiniz. Uşak halkı sizin sayenizde uyanacak inşallah. Saygılarımla

Avatar
Erol G. 8 yıl önce

Biz geçmişte de gördük çok malkoçoğlu televizyoncu gazeteci internetçi sonunda hep fos çıktı. Şimdi hiç birisini takan yok eden yok okuyan izleyen yok. Tamam son iki yılda siz iyi bir çıkış yakaladınız gerçekten tskip ediliyorsunuz ve çizginiz genelde doğru gibi geliyor halka ama bence sizin de gideceğiniz yer diğerlerinin düştüğü bataklıktır. Gazaetci değil mi pek güvenmeye gelmez benim size verdiğim süreyi aştınız aslında çok bile dayandınız ama yakındır siz de teslim olursunuz sisteme ve al parayı sus yöntemine geçersiniz gibi geliyor bana. Yine de bi umut olur ya sapmazsanız aha söz ben size arka olmaya varım.

Avatar
okan okka 8 yıl önce

uşaktan bir film olmaz boşuna uğraşmaya gerek yok.

Avatar
Has Uşaklı 8 yıl önce

Bak kardeşim sizlerin köroğlu olmasına bi sözüm yok gerçekten de çok iş başardığınız bir hakikat ama size bolu beyini tarif edeyim. Uşakın Bolu Beyi Mustafa Çetindir yiğitseniz onla mücadele verin.

Avatar
Ahmet Saruhanlı 8 yıl önce

Aslında benden önce yazmak istediğim şeyler yorumlarda yazılmış yazmam ne kadar gerekli bilmiyorum ama yine de yazacağım. Çünkü bu yazının altına yorum atmazsam içim rahat etmeyecek. Bu arada belirteyim ilk kez bir haberin altına yorum yazıyorum. Yazınızı dikkatle okudum her yazınızı da aynı dikkatle okuduğumuzu bilmenizi isterim. UHM olarak sizler Uşak'a gerçekten renk getirdiniz ve bence ciddi katkılarınız oldu bence devam etmelisiniz. Halkın vurdumduymazlığı sizi yıldırmamalı zira her koyun bacağından asılacak. Özellikle Ak Parti yönetimnin alternatifinin olmadığı ve on yılı aşkın iktidar olmasının verdiği şımarıklık ve sarhoşluk sebebi ile oluşabilecek kıyım yada sorunların önünde bend olmalısınız. Zira arkadaşlar nefislerine uyabiliyorlar. Tarafsızlığınız için teşekkürler.