Uşak Halkı ve Ticaret Odası Üyeleri Mustafa Kuvvet'ten Ne İstiyor? Beklentileri Neler?
Uşak'ta gerek siyasi gerekse sosyal sahnede boy gösteren ve insanların artık görmekten adeta gına getirdiği bazı isimler var. Halk arasında bunlara dinazorlar da deniliyor. İnsanımız artık bunların sahneden çekilip yeni genç dinamik yüzlerin, düzgün ekipler kurularak bir araya getirilmelerini ve rol almalarını bekliyor. 

 Uşak'ta bazı isimler var ki kendilerini vazgeçilemez sanan bir yaklaşım içerisinde, adeta Kremlin kremlin havasında, halka tepeden bakan, kendine ulaşılmaz bir tavır takınarak halkın kendilerini layıkı ile tanımalarına bile müsade etmeyen ancak her türlü siyasi yada sosyal oluşumda başrol oynayan bazı isimler var. Ben burada isimleri zikredip yazımı dedikodu havasına sokmak istemiyorum. Ancak önemine binaen tam da UTSO ve yerel seçimleri öncesi halkın düşünce ve duygularına tercüman olabilecek bir yazı kaleme almak istiyorum.

Uşak yıllardır kaderine terkedilmişlikten, yakınan bir kent olmaktan kurtulamadı. Bana göre de bundaki en önemli etken siyasi ve sosyal aktivitelere katılımın sağlanamaması oldu. Zira her hangi bir partide üye bazlı bir il başkanlığı yada merkez ilçe başkanlığı seçimi yapılsa eminim üçte ikisi gelmez. Çünkü hep aynı yüzler aynı kısır çekişmelerden halk gına getirdi. Halka ümit verecek dinamik bir kadro ile bir göreve talip olan insan nerede ise yok. Başkan belki değişir ama yönetim kurulu üyeleri hep yarıdan fazlası görevde kalır. Bu insanlar, adeta bulunmaz hint kumaşı gibidir. Belediye meclisi seçimi olur adaydır. Milletvekili seçimleri olur adaydır. Hiç bir görevde de ben ne kadar başardım özeleştirilerini yapmaya ihtiyaç duymazlar. Sürekli fildişi kulelelerinde yaşarlar halkın arasına pek inmezler, oy istemek için gittikleri dönemler hariç, sadece basın açıklaması kokteyl yemek toplantı vs gibi toplantılarda görünürler. Basın üzerinden seçmenleri ile konuşmayı yeğlerler. Basın da zaten yağdanlıklarıdır genelde emir erleridir, Onlar ne derse onu yazmakla mükelleftir eleştiremez, yanlışlarını söyleyemez. Eleştiren, gündem belirleyen, söylenemeyenleri söyleyen basını ise hemen yaramaz çocuk ilan ederler. Onlar yine tetikçilik yaptırdığı gazetecilere reklam vs desteği olurlar. Kendi çarklarına uymayan basını ise görmezden gelirler önce yok farzederek bitirmek isterler bunu beceremediklerinde ise hemen hakkında dedikodu iftira kampanyaları başlatılması için kalemşörlerinin düğmelerine basarlar.

Geçen sohbet ettiğim ticaret odası üyesi isminin açıklanmasında da bir sakınca görmediğini söyleyen ancak benim şimdilik ifşa etmediğim bir çarşı esnafı şunları soruyor. Soruyorum son on yılda UTSO Mustafa Kuvvet'in başkanlığına kadar hangi bir dönemde çarşı esnafını ziyaret edip dert dinlemiş. Ben yıllardır aynı yerde esnafım benim ziyaretime ilk kez bir Ticaret Odası Başkanı seçim dışında geçtiğimiz aylarda geldi. Sayın Kuvvet gelip bir bardak çayımızı içip gitti. Öncesinde bu hiç olmamıştı. Gerçi Sayın Kuvvet de bir daha ziyaretime gelmedi. Ancak o ziyareti beni oldukça memnun etmişti. Soruyorum yıllardır yapılan UTSO Seçimlerine katılım nerede ise yarı yarıya olur bunun sebebini Sayın Karaman Sayın Sesli ve birlikte hareket ettikleri üst düzey zenginlerimiz hiç sorgulamış mı? Soruyorum; Ticaret Odası Meclisinin yada yönetiminin koltuğuna adeta yapışan bazı arkadaşlar o koltuklardan gitmeyi düşünüyorlar mı? Soruyorum Ticaret ve Sanayi Odası 15 yıldır hangi ticarî örf, adet ve teamülleri tespit  edip bakanlığa sunmuş. Soruyorum Uşak'a yatırım gelmesi için ne yapmışlar. Ben Mustafa Kuvvet döneminde yeni Türk Ticaret Kanunun ile ilgili bilgilendirme barındıran broşürlere rastladım bu dönemde bir takım etkinlikler yapıldığına şahit oldum ama soruyorum 15 yıldır neden ticaret ve Sanayi alanındaki gelişmeler ve değişimlerle ilgili bu türden bilgilendirmelere biz şahit olmadık. Soruyorum neden çarşı esnafından meclis üyesi ya da yönetim kurulu üyesi çok az. Neden hep körler sağırlar birbirini ağırlar tiyatrolarında ısrar edilir. Soruyorum neden Ak Parti'de aynı isimler yıllardır yönetimde kuruldu kurulalı neden hiç değişmedi acaba çok maharetli insanlar becerikli Uşak'a yararlı işler yaptıkları için mi? O koltukları işgal etmekteler. 

Bunun gibi bir çok soruyu esnafımız, sanayicimiz ve tüccarımızın büyük çoğunluğunun sorduğuna ben defalarca şahit oldum, bu nedenle de bu yazıyı kaleme aldım.

Ben Sayın Kuvvet'e buradan sesleniyorum mevcut statükoya meydan okuyarak, halkın duygularına tercüman olan cümleler kurarak yaklaşık bir yıl önce bu görevin başına geldiniz. Tamam mevcut dengeleri korumaya sizi konjuktür mecbur etmişti burası kabul. Seçimle gelmiş bir Ticaret Odası Meclisi vardı ve oradan oluşturabildiğiniz yönetim ile yola devam etmek zorunda idiniz prosüdür gereği bunu anlıyoruz. Ayrıca göreve geldiğiniz günden bu yana kentin sosyal sportif faaliyetlerine olan inkar edilemez katkılarınız ve UTSO Yönetimine getirdiğiniz yeni anlayış içinde teşekkür ediyoruz. Ancak önümüzdeki UTSO Seçimlerine hazırlandığınızı işitiyoruz sizden kamuoyu adına ricamız ve talebimiz lütfen yeni yönetiminizde artık eskilerin hiç değilse büyük bir kısmını eleyin artık ve yeni yüzlere şans verin. Mümkün olduğunca genç dinamik bir kadroya ihtiyacı var bu kentin. Sizden Uşak Halkının beklentisi yalnızca iktidara yakın isimlerden değil iktidar dahil her siyasi eğilime yakın isimlerden bir ekip oluşturmanız, yalnızca büyük sanayicilerden değil küçük ve orta derecede işletme sahiplerinden de isimleri aranıza katmanızdır. Bunu yapmazsanız seçimleri kazanmak derdine düşerseniz belki seçimleri kazanırsınız ancak emin olun Başkanlık görevini başarı ile yürütebileceğinizi kamuoyu ve halk desteğini arkanızda hissedeceğinizi ben şahsen sanmıyorum. 

Şu anki konjuktür sizin çok lehinize cemaat İbrahim Karahallı'yı aday çıkarttı, edindiğimiz bilgilere göre hep aynı kişilerle kapalı kapılar ardında yapılan toplantıların ötesine geçemiyorlar. Hazim Sesli ve Ali Yıldırım'ın desteklediği düşünülen Karahallı beyefendi bir kişiliğe sahip ancak görülen o ki yukarda zikrettiğim kalıplarda hareket ettiği ve siyasallaşma eğiliminde olabileceği algısı sebebi ile pekte taban bulmadı. Kaldı ki kendilerinin de çok gayretli bir çalışmalarına şu ana kadar ben şahsen şahit olmadım. Geçen KARMA OSB'den bir işletmeci ile ettiğimiz sohbette Karahallı'nın başkan olabilmesi hayal bile değil inanmıyorlar ki kendileri bile çalışmıyor bence hesapları başkadır onların şeklinde bir değerlendirme yaptı. Ayrıca yıllarca UTSO Başkanlığı görevini yürüten İsmail Karaman ekibinin de insanlar üzerinde ciddi bir sinerji oluşturabileceğini ben şahsen pek sanmıyorum. Bu nedenle bu ekibin çoğunluğunu oluşturacağı bir yönetim halkın arzu ettiği neticeyi vermez kaatinde olduğumun bilinmesini istiyorum.

Tabiki haddi aşmak istemem tabiki dengeler vardır seçimleri kazanmak için korunması gereken dengeler ancak bu isimlerin katıldığı seçimlere katılım aslında çok şeyi ortaya koyuyor. Sayın Kuvvet şayet şu anda arkasında var olan rüzgarı ve Ticaret Odası üyelerinin kendisine gösterdiği teveccühü ve verdiği desteği iyi değerlendirirse Uşak halkı kazanır. Sayın KUVVET umarım bu fırsatı iyi değerlendirir de Uşak halkı da içinde her siyasi eğilimden ve meslek dalından yeni yüzlerle, gerçekten gayretli çalışmalar ortaya koyabilecek genç ve dinamik bir ekiple tanışır.

Hesaplar ne olursa olsun artık söylenmeyenler söylenmeli ve birlik beraberlik muhakkak sağlanmalı,Siyasi görüşü ne olursa olsun ekonomik gücü ne olursa olsun insanımız, kentin menfaatine olan işlerde birlikte hareket edebilme kaabiliyetini ve katılımcı demokrasiyi geliştirmeli diye düşünüyorum. Bu UTSO seçimlerinin de Sayın Kuvvet şayet yazdıklarımıza kulak verirse bir şans olabileceğini düşünüyorum. Artık kalıpların dışına çıkılmalı klişeleşmiş sözler sıkıcı toplantılar bilindik açıklamalar yerine ümit veren teşvik eden gelişmeye açık faaliyetler yapılmalı.

Uşak Haber Merkezi ekibi olarak her sosyal ve siyasi seçimleri olduğu gibi UTSO Seçimlerini de çok yakından takip edip zaman zaman paylaşımları sürdüreceğimizi, ayrıca adayların eksik yada yanlış yönlerini ortaya koyacağımız analiz yazılarını sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşarak yazıma son veriyorum.


          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gurbetci............ 8 yıl önce

insanlarin görmek istemedigi isimlerden vali belediye baskani özelidere müdürü basindagelir VALI VE BELEDIYE BASKANI ÖZEL IDARE KAMUDAVASI ACILARAK MAHKEMEYE CIKARTILMALI KUZEYIN HIZMETSIZLIGININ SORUMLUSU OLARAK,chp akp mhp usak il teskilatlari il baskanlarini da dahil edilmesi gerek,mahkemeye cikartilmali bunlar,

Avatar
esnaf 8 yıl önce

ısmarlama haber olmuş sayın yazar uşak ta ne siyasetçileri nede hiç kimseyi beğenmiyor uşak ta basın ın kalitesi de malesef tabanda ulusal medyaya yansıyan habercilik sıfır ama yandaş medyacılık yönlerdirme linç hareketi insanları küçümseme ve yandaş habercilik zirvede

Avatar
Hasan A. 8 yıl önce

yazınız son derece objektif ve doyurucu olmuş. Tarafsız uslubunuz ve tespitleriniz için teşekkürler. Yazınızın altına imza atarım