Uşak OSB Yönetiminin Nimetleri Cemaat ve Birilerinin Çıkarı İçin Mi Kullanılıyor?

Geçtiğimiz günlerde Uşak OSB yönetiminin seçimleri yapıldı. Bir sürü dedikodu ve rahatsızlığa rağmen, Ali Yıldırım OSB'ye yeniden başkan seçildi. Uşak'ın teşvik kapsamında dördüncü bölgede olması beklenirken siyasilerimizin beceriksizliği ya da ilgisizliğinden midir bilmem üçüncü bölgede yer aldığı bir ortamda OSB yönetiminin işinin daha da zor olduğu aşikar.

Düşünün ki Uşak Konya, Kahramanmaraş, Manisa, Gaziantep, Samsun ve Mersin gibi ekonomileri ve sanayileri son derece gelişmiş illerle yarışacak. Bu durumda Uşak'ın Kütahya ve Manisa gibi ekonomik olarak eşit şartlarda olmadığı kentler ile aynı bölgede bulunması kesinlikle bir talihsizliktir. Kaldı ki zaten bu ekibin perde gerisindeki lideri olduğu bilinen Hazim Sesli'nin OSB Başkanlığı yaptığı ve bu ekibin yönetimde olduğu dönemde teşvikten Uşak'ın yeterince yararlanamadığını bizzat Hazim Sesli dillendirmişti.

Geçtiğimiz günlerde dönemin Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi’nin tekstil sempozyumunda söylediği “teşvik Uşak’a geldi de abat mı oldu?” sözünü değerlendiren dönemin OSB Başkanı Hazim Sesli, teşvik kapsamında istenilen düzeyde yatırımcı çekemediklerini söyledi.Bu sözleri aynen o dönemde İHA tarafından haberleştirilen bir beyanatından aldım.

Hatta o dönemde OSB yönetiminin Uşak'a yapılması muhtemel bazı yatırımları, ki 42 firmanın geri çevirildiği iddia ediliyor, bir takım hukuki boşluklardan yararlanarak özellikle de engelledikleri yönünde iddialar çok yüksek perdeden konuşulmuştu.

Ve hatta Ford Otosan müdürünün Uşak'ta 15 gün gibi bir süre kaldığı, burada kurulması planlanan bir fabrika için OSB'den arazi tahsis etmeye çalıştığı fakat her ne hikmetse başarılı olamadığı; yine  JMS Jant, Boraks vs. vs. gibi birçok firmanın Uşak'a fabrika kurma taleplerine de cevap verilemediği ve kaçırıldığı iddiaları konuşulmuş, Hazim Sesli'nin başında bulunduğu OSB Yönetimi suçlanmıştı.

Bazı çevreler Uşak'ın yönetiminde siyasi ve sosyal hayatında etkin rol almak isteyen iş adamı gruplarının büyük yatırımcı gelmesi halinde bu etkinliklerini yitirme kaygısı ile bu yatırımları istemediklerini de dile getirmişti.

Artık asgari ücretin Uşak'ta artacağı kaygısı mıdır, işsizliğin azalması halinde işçi bulamama kaygısı mıdır, sendikaların kentte nüfuz etme kaygısı mıdır, ya da siyasi ve sosyal hayatta etkinliğin gelen büyük işletmelerin müdürleri ile bölüşüleceği korkusu mudur bilemiyorum. Ancak bu yatırımların gelmesine kim ya da kimler direk ya da dolaylı olarak engel olmuş ya da gelmeleri için gereken gayreti göstermemişse ben şahsen hakkımı helal etmiyorum.

Şimdi eğer iddialar doğru ise; teşvik döneminde dahi kentimize yatırım gelmesini önlemese bile yatırım gelmesini sağlayamayan yönetim anlayışı Uşak dördüncü bölgedeyken nasıl yatırım çekecek merak ediyorum. Hal bu iken OSB üyeleri, neden seçimler öncesi kendi geleceklerini ve Uşak'ın geleceğini düşünmediler, bu da merakıma sebep olan bir konudur.

Buradan gelelim günümüze… OSB yönetimine Hazim Sesli'nin gölgesinde olduğu iddia edilen, Sesli’nin perde gerisinden yönettiği iddia edilen bir ekip yeniden getirildi. Mevcut yönetim ile ilgili birçok rahatsızlıkta olmasına rağmen OSB seçimleri öncesi alternatif bir liste çıkmaması çok manidar ve düşündürücüdür.

OSB Yönetimine sorular:

1) OSB'de elektrik borçları olan bazı devasa firmaların, fabrikaların bu borçları idare edilirken, borçlu olan ve mevcut yönetim ile yakın durmayan küçük işletmelerin OSB’ye olan elektirik vs. gibi borçları nedeni ile tehdit unsuru olarak kullanıldığı iddiaları doğru mu? Bu durumu OSB seçimleri öncesi alternatif liste oluşmasını önlemek için kullandınız mı?

2) OSB binasının önündeki elektrik santralinin akibeti ne oldu?

3) Uşak'ta gazdan elektrik üretecek bir firmanın adı geçiyor; Fransız firması… Acaba bu firmanın ortaklarından birisi OSB yönetiminden birisi  olabilir mi? Ortağı varsa kimdir? Biliyorsanız açıklar mısınız?

4) Geçen yıl OSB'nin kasasından öğrencilere burs adı altında, cemaate  20.000 lira para aktarıldığına yönelik iddialar var acaba doğru mu?

5) Geçtiğimiz günlerde Isparta Valisi'nin ziyareti sırasında cemaatin Isparta sorumlusu (imamı) da geldi mi?

6) Aynı gün verilen yemek OSB kasasından mı ödendi? OSB üyelerinden toplanan aidatlar ile bu yemek verildi ise bu doğru mu? OSB nin kasası cemaatin çıkarları için kullanılabilir mi? Bu yemeğe kimler katıldı?

7) OSB yönetiminin borcunun çok olduğu, bu nedenle de kimsenin böyle bir bütçesi olan OSB’ye başkan adayı olmak istemediği iddiaları doğru mu?

8) Cemaatin ya da sizlerin gövde gösterisine dönüştürüldüğü iddia edilen bazı organizasyonlar, yemekler, kahvaltılar yapıldığı, (Enver-der'e verilen kahvaltı gibi) bu nedenle bazı OSB üyelerinin rahatsız olduğu iddiaları doğru mu?

9) Sorulara girmeden önce değindiğim teşvik kapsamında gelmesi muhtemel bazı yatırımların gelmesi için gerekli gayretin o dönemki yönetiminizce gösterilmediği hatta “istemezuk” havasında bir tavırda bulunduğunuz iddiaları doğru mu?

10) Bir kısım yerel medyada çıkan OSB reklamları gerekli mi? OSB'nin yerel medyada reklama niye ihtiyacı olabilir? Verilen reklamların bedeli nedir? Yoksa bu reklamlar Hazim Sesli'nin seçim döneminde söz verip yerine getirilmediği iddia edilen taahhütlerinin yerine gelmesi adına mı verildi?

11) Bazı yerel medyaya verilen reklamların UTSO Başkanlığından istifa etmesini istediğiniz ve fakat sizlere meydan okuyarak istifa etmeyen daha sonra devirmek için türlü ayak oyunları çevirmenize rağmen deviremediğiniz Mustafa Kuvvet'in yine aynı medya gruplarınca eleştirildiği günlere denk gelmiş olması bir tesadüf müdür?


          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
he heee 8 yıl önce

tabi tabii salakca bir yazı halkı sömürenleri teshir ertsen senide salakca biryazı diyerek asagılanmaya calısırlar hacı bayram denennn.madem salakca biryazı milleti sömürenler neden teshir edilmis????cesurr ca biryazı buu

Avatar
hacı bayram 8 yıl önce

salakçasına bir yazı... belliki yazarın kuyruk acısı var....

Avatar
CEVAP 9 yıl önce

okan rumuzlu kisi madem acsınlar dava da görelim ne davası acacaklarsa ,nediyecekler peki dava gerekcelerinde ,aileleri nin gururunu düsünenler halka karsı sorumluluk larını yerine getirsin önce..halk onlara dava acarsa görecekler asıl..

Avatar
okan 9 yıl önce

sadece vedat orhan lehine olan yorumlarmı koyuluyor ,vedat arkadasım bu dediklerini ispatla mukellefsin,çünkü gazetecilik kulaktan dolma söylentileri haber yapmakla olmaz,yarın bende bir haber sitesi kurup senin hakkında kulaktan dolma seyleri yazarsam nolur ne hissedersin,bu haber yaptıgın kişilerin aileleri var ve ben onların yerinde olsam şimdiye kadar sana kaç tane dava acmıstım. ama merak etme dava da acacaklar yakında sana

Avatar
bastırrrr , e dereli. 9 yıl önce

rahatsızlık duyanlar catlıyor..bastır vedatt

Avatar
hdd 9 yıl önce

NİCE İNSAN GÖRDÜM, ÜZERİNDE GİYSİ YOK. NİCE GİYSİ GÖRDÜM. İÇERİSİNDE İNSAN YOK. NAZIM HİKMET RAN

Avatar
birsey yok: 9 yıl önce

susacak birsey yok vedat orhan devam.....susdiyenle kendinize bakın.ve susmasıgereken kim iyice düşünün.

Avatar
e dereli. 9 yıl önce

vedat neden sussun kardesim halkakarsı suc isleyenler halkın hakkına tecavüz edenler susacak vedat neden susssun???