Uşak'ta Politikanın Nabzı
Uşak'ta politikanın nabzı uzunca bir zamandır Uşak Haber Merkezi'nden takip edilir oldu ve böyle de devam edecek gibi görünüyor.
Malumunuz olduğu üzere mecliste grubu bulunan üç siyasi partide kongre süreçlerini tamamladı ve MHP ve CHP'de hem merkez ilçe hem de İl Başkanı ve çalışma arkadaşları değişirken Ak Parti'de ise mevcut il ve merkez ilçe başkanı güven tazeleyerek Ak Partili delegeler, mevcutlarla yönetim ve yürütmelerde yapılan bir kaç değişiklik ve taze kan ile yola devam kararı aldı.

Sırası ile tüm siyasi partilerin kongre süreçlerini delege seçimlerinden itibaren yakınen takip ettik ve kulislerde konuşulanlar dahil gelişmeleri sizlere sıcağı sıcağına paylaştık, Kongreleri ve sonrası yaşananların ışığında kulisleri, yeni yönetimlerin değerlendirmelerini sizlerle paylaştığım bir yazı dizisi hazırladım.

Ak Parti yıllar sonra il kongresi gerçekleştirdi, Mehmet Gün ve Mehmet Nacar bu başarıyı neye borçlu? AK Partni üye ve delegelerin bu iki isimde ittifak etmesinin sebebi ne? Merkez ilçe kongresinde Genel Merkezin tek iiste talebine rağmen iki liste yarıştı, Peki kongrede ikinci listenin çıkmasını kimler istedi ve Muzaffer Okan'ı destekleme sözünü kimler tutmadı? ¡1 Kongresinde Mehmet Gün'ün oluşturduğu tek liste ile kongreye gitti perde arkası gelişmeler nelerdi? Gün'ün İl Başkanlığındaki tartışmasız başarısının altında yatan sebepler neler? Yönetimde yer alması beklenirken kimler yer alamadı? Ya da hangi süpriz isimler Gün'ün yürütmesinde olmayı başardı? Parti içi dengeler nasıl gözetiliyor? Yönetimde bulunan isimler arasında kimlere taban tepkili? Kimlerin yürütmede yer alamaması şaşkınlık sebebi oldu? Yürütme kurulu önümüzdeki aylarda yeniden şekillenecek mi? Kimler Belediye Başkanlığı yada belediye ve il genel meclisi üyeliği adaylığı için hazırlık yapıyor? Kimlerin hangi gruplar ile, dirsek teması var? Ak Parti'nin belediye seçimlerindeki muhtemel stratejisi ne olacak? Kulislerde neler konuşuluyor? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlasını sîzlere ilk yazımda aktaracağım.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde Merkez ilçe kongresinde üç güçlü aday arasından sıyrılıp çıkmayı başaran Avukat Filiz Bilen'in bu başarısının altında neler var? Bilen ve ekibi CHP'yi yerel seçimlere hazırlayabilecek kabiliyette mi? Kongre öncesi delege seçimlerinde en fazla oyu alan beyaz liste en fazla delegeyi yazmış olmasına rağmen niçin çıkardıkları aday en az oyu aldı? Seçimlere partiyi götüren yönetimin kongreyi kaybetme sebepleri nelerdi?

Uşak Belediyesi'ne CHP Bayrağı dikme hususunda iddialı olduklarını dillendiren CHP yönetimi nasıl bir seçim stratejisi izleyecek? ¡1 Kongresinde herkes tek aday beklerken neden iki aday çıktı. Mustafa Aydın Merkez İlçe Kongresinde birlikte çalıştığı ekibine hakim olamadı mı? Nafiz Özkan kimlerle birlikte hareket ederek il başkanlığına aday oldu? Merkez ilçe ve İl Yönetimi uyum içerisinde çalışabilecek mi? Bundan önceki yönetim ile zaman zaman uyum problemleri yaşadığı kulislerde konuşulan Dilek Akagün Yılmaz kongre sonrası oluşan yeni yönetim ile uyum içerisinde çalışabilecek mi? CHP'de kimlerin Belediye Başkanlığına aday adayı olması bekleniyor? Kimler hazırlık içerisinde belediye ve il genel meclisi üyeleri arasında sorunlar var mı? ilçeler de kimler adaylık için hazırlık içerisinde, kimlerin isimleri kulislerde konuşuluyor?

Sancılı bir kongre sürecinin ardından hem Merkez İlçe hem de İl Başkanı'nın değiştiği Milliyetçi Hareket Partisi kongrenin ardından nasıl şekillenecek? Yeni yönetim, Ali Erdoğan'ın da istifasının ardından morali bozulan MHP tabanını yeniden harekete geçirebilecek mi? Geçtiğimiz genel seçimlerde yerel seçimlerde aldığı oya oranla ciddi bir oy kaybettiği gözlemlenen MHP önümüzdeki yerel seçimlerde yeniden toparlanabilecek mi? Yeni yönetimden tabanının beklentileri neler? Yönetimde yer alması beklenmeyen fakat yönetimde bulunan süpriz isimler kimler? Genç yaşına rağmen siyasette hızla yükselen ve belediye meclis üyeliğinin ardından MHP İl Başkanlığına gelen Alpay Özgür bu yükselişini sürdürebilecek mi? Tabanda kimlere tepki var? Ülkü Ocakları ile geçtiğimiz dönemde var olduğu bilinen ve fakat şimdilerde erimiş olduğu gözlemlenen buzların çözülmesinde kimler yada hangi şartlar aktif rol adlı? Ülkücü İşçiler Derneği'nde Nurettin Sağcan'ın istifasının ardından yeni göreve gelen ekip MHP ile ilişkilerinde nasıl bir tutum sergileyecek? MHP'de kimler belediye başkanlığına aday olabilir? Kimlerin isimleri kulislerde konuşulmakta?

Üç parti ile ilgili de sırası ile soruların cevaplarını ve daha fazlasını köşemden sizlere aktaracağım. Şimdiden sürç-i lisan edersek affola diyelim.


          
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.