Kapitalizm’e Ruhunu Satan İnsanoğlu!
Yürü; hâlâ ne diye oyunda, oynaştasın? Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın! demiş, Arif Nihat Asya fetih isimli şiirinde. Hepinizin bildiği gibi İstanbul'un Fethi, 29 Mayıs 1453 tarihinde Doğu Roma İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis'in II. Mehmed önderliğindeki Osmanlı ordusu tarafından alınmasıdır. Şehir, daha sonra Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmıştır. İstanbul'un fethi ile 1058 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu sona ermiş, Orta Çağ kapanıp yerine Yeni Çağ başlamıştır.

 Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u Fethettiğinde 21 Yaşındaydı, Peki Ya Şu An 21 Yaşındakiler?

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiğinde 21 yaşındaydı. İdealleri vardı. Fatih Sultan Mehmet o kadar inanmıştı ki İstanbul’u fethedeceğine "Ey Konstantiniye! Ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım" diyecek kadar cesaretliydi. Şimdi günümüzün gençliği bu idealler yerine maalesef kapitalizmin çarkları arasında eriyip gidiyor ve buna kimse dur diyemiyor. Manevi duygular, dürüstlük, saygı, sevgi, adalet, hoşgörü birbir erirken kimse bu durumdan rahatsızlık duymuyor.

İnsanlığı eritip bitiren kapitalizm, insanın bütün manevi duygularını dışlarken, insanı hiçliğe doğru adım adım götürmektedir. İnsanların dişlerini bir çakal gibi sivrileştirirken, kişisel ihtiraslar insanlığın adım adım önüne geçmektedir. Amaç ise belledir. Amaç tamamen tüketen, harcayan, sıradanlaşan ve sıradanlaştıran bir insan ırkı yaratmaktır ve maalesef bu adım adım başarılmıştır. İsrafın tavan yaptığı, maneviyat yerine maddeciliğin ön plana çıktığı kapitalizmde, gösteriş ön plana çıkmakta ve sömürü kültürü ile birlikte sadece belirli bir zümre yükselirken ezilen yine halk yine vatandaş olmaktadır.

Kapitalizm Maddi Gücüne Manevi Tahribat Yaparak Erişebilmektedir

Anne babası asgari ücretle çalışan çocuğun elindeki binlerce liralık telefonda bunun göstergesidir. Çünkü o telefonun aynısından arkadaşında vardır, kendisinde daha düşük kaliteli bir telefon olması o çocuğun canını acıtmakta, utandırmaktadır. İşe bak; ne acı. Bir evladın, bir çocuğun gururlanması gereken şey doğruluk dürüstlük olması gerekirken, artık gençler aldığı telefonla, giydiği pahalı elbise ile gururlanır boyuta gelmiştir.

Kapitalizm öyle büyük bir hastalıktır ki, insanlar arasında ki sosyal birliği bozmak adına elinden gelen her şeyi yapar. Önce çocuğun anne babasına saygısı kalmaz, sonra o çocuk büyüyüp ana baba olunca kendi evlatlarına sevgi beslemez. Kapitalizmin sürekli insanı tahrik eden başarma dürtüsü yüzünden insanın kendisi ile olan barışı da bozulur. Kapitalizm hep yüksek hedefler koyar o hedeflere ulaşamayan insan ise hedeflere ulaşamadıkça hırslanır, insani duygularını kaybeder.

Kapitalizmin en büyük oyunu insanları kutuplaştırmak ve sınıflara ayırmaktır. Bir ülkede ekonomik olarak güçlü olmayan bir azınlık her zaman ezilir dışlanır. Kapitalizm kainatın yaratıcısı olan Allah’ın yerine parayı tanrısallaştırır. Bir takım yalaka medya aracılığıyla da kamuoyuna kendilerinden başka kurtarıcı yokmuş gibi propaganda yaptırır. Medya kapitalizmin öyle kötü bir oyuncağıdır ki, tabiri caizse parayı veren düdüğü öttürür.

İslamiyet'i Sınıflara Ayırarak Manevi Duyguları Yok Etmeye Çalışıyorlar

Şimdi ise hedef çok açık ve net; İslam'ı da kapitalleştirebilmek. Bunun için türlü türlü oyunlarla ılımlı İslam radikal İslam diye bir şey uydurdular ve tabiri caizse herkes bu kirli oyunu yemek zorunda kalıyor. Nerden çıktı ılımlı İslam. İslamiyet’in ana ögelerinin başında zaten ılımlı olmak gelmiyor mu? Şimdi kalkmışlar İslamiyet'i bir kaç sınıfa ayırmaya çalışıyorlar. İslamiyet tektir, sınıfı olmaz. Sizin uydurduğunuz kutuplaştırmalar, İslamiyet’in ruhuna uymaz.

Güzel yüzlü reklam yıldızı kızlar, bu kızlara modern tesettürler giydirip boy boy reklam panolarında yer veren zihniyet de tamamen kapitalizme hizmet etmektedir. Sosyal medyada paylaşılan dualar, şu kadar kişiyle bu duayı paylaşırsan şöyle olacak, böyle olacak diyenler, İslamiyet'in ruhuna zarar vermektedir. Hacca gidip selfie yapıp sosyal medyada bunu paylaşanlara sormak lazım, İslamiyet sakinliği gösterişten uzak olmayı emretmiyor mu?

İslamiyet'in temel değeri çıkarcılık değil, çabadır, emektir. İslamiyet emeğe büyük saygı duyar. Ancak artık günümüzde kapitalizm sayesinde emek değil, para güç haline gelmiştir. Her geçen gün hâkimiyet alanını daha da genişletip dünyada tek sistem ve tek patron olma aşamasında önemli aşamalar kaydeden ”Küresel kapitalizm” elbet bir gün iflas edecektir. 2008 krizinde direkten dönen Kapitalizm yeni bir büyük krizi çok zor atlatacaktır. Düşünün bir kere kim derdi ki Mao’nun sosyalist ülkesi olan Çin bir gün kapitalizmin kurtarıcı hamisi olacak.

Kapitalizm; bugün ülkemize, yaşadığımız şehre öyle bir girmiştir ki ve her evde varlığını hissettirmektedir. Teknoloji sayesinde Türkiye'de servet ve maddi konfor artmış, ancak kapitalizmin tabii kanunu gereğince bu servet sınırlı sayıda kişinin elinde toplanmıştır. Bir tarafta lüks içinde yaşayanlar, diğer tarafta sefalet içinde hayatta kalmaya çalışanlar. Obez çocuklar, tatminsiz gençler, ortaöğretim seviyesine inen uyuşturucu madde bağımlılığı bunları hepsinin sebebi kapitalizme dur diyemeyen insanoğludur.

Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştaki gençler için hayatın daha fazla anlamı olması gerekmektedir. Dünyanın en güzel bir kaç ülkesinden biri olan Türkiye'nin gelişmesindeki en büyük engel Kapitalizm'dir. Şu yaşadığımız şehirde bile, bu şehrin güzelliğini göremeyip sürekli şehrinin sosyal imkanlarından yakınan ancak bunu değiştirmek adına hiç bir şey yapmayan bir çok genç insan ise sadece kendilerine değil çevrelerine de zarar vermektedir.

Bugün İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinin 561. yıldönümü. İstanbul'u fetheden büyük komutanı saygıyla anarken, biz toprakları değil gönülleri fethetmeye gidiyoruz diyen Fatih'in gönül dünyasını anlayabileceğimiz bir geleceği yüce Allah'tan diliyorum.

Saygılarımla Efendim 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
u.n.sen 6 yıl önce

yazari kutluyorum
gerçekleri dile getirdigi icin

Avatar
malcolmx64 6 yıl önce

anadolu gençlik derneği 31 mayısata kocaeli stadyumunda istanbulun fethinin yıldönümünü kutluyor.. ilgililere duyurulur..

Avatar
Duyarlı 6 yıl önce

fethin yıldönümünde çok güzel ve farklı bir yazı olmuş elinize sağlık kerim kardeşim

Avatar
hakiki yazı. 6 yıl önce

söylediğin sözleri herkes senin gib söylüyor ama davranışta farklı,maskeli insanlar çok..sayın yazar yazdıklarınıza sizin bile uyguladığını sanmıyorum...şimdi herkes herşeyin farkında..madem yazıyla yazıyorsun..bir önerim var.etkinlik düzenlettir...geçmiş değerlerimizi koruma adına onları yapalım..yazmayla nara atmak olmaz..eylemli yazılar yazki alkışlayalım ve dua edelim..hatta katılırız..yazarlar fikir üretir ama hakkı koruma adınada yön verecek eylemler yapar..kısaca tv örneğini vereyim..ne okunması değil ne seyrediyosanız hayatta onlar karşımızda..tabi yazı anlayana..sağlıcakla..

Avatar
hasank 6 yıl önce

son yıllarda okuduğum en doyurucu yazı yazarı tebrik ederim, kahrolsun kapitalizim

Avatar
takipçi 6 yıl önce

gerçekten güzel yazı olmuş. günümüz sistemini çok güzel özetlemişsiniz.. tebrikler...