Siyasetçinin Derdi Halka Hizmet Mi, Menfaat Mi?
 Yerel seçimlere şunun şurasında sayılı günler kaldı. Seçimlerde 30’u büyükşehir olmak üzere 2950 belediyenin yöneticilerini belirleyecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Dile kolay tam 300 bine yakın insanı seçeceğiz. Aday adaylarını da düşünürsek ne kadar çok insanın siyasete girmek istediğini daha iyi anlayabiliyoruz.

Bazı ilçeleri ve illeri düşününce bazı bölgelerde aday adayı sayısı 40’ı buluyor. Hepsi seçilmek uğruna gecelerini gündüzlerine katarak sokak sokak dolaşıyorlar. Peki neden bu kadar çok insan siyasete girmek istiyor. Nedir bu siyasete insanları cezbeden şey? Menfaat mi, yoksa hepsinin ağzından çıkan ortak söz olan” halka hizmet mi”

Siyasetçilerin Halkta Karşılığı Var mı ?

Daha önce Uşak Haber Merkezi editörü Nurullah Çavuşoğlu’nun siyasi röportajlarında söylediği bir şey vardı. “Ben yeterli miyim” sözüne cevap veremeyen, halkta karşılığı olmayan kişilerin aday adayı olmasını ben tasvip etmiyorum demişti. Şimdi bu açıdan düşünecek olursak, bu kadar aday adayının veya adayın hepsi yeterli mi veya kendilerini yeterli görüyorlar mı? Onlar kendilerini yeterli görüyor diyelim, bağlı bulundukları siyasi partiler onlar yeterli görüyor mu? İşte bu kocaman bir soru işareti.

At Bakıcısından, Siyasete…

Siyaset kelimesi Arapça Seyis (At Bakıcısı) kelimesinden türemiştir.

Yunan siyasal yaşamında ise siyaset, "polis"e veya devlete ait etkinlikler biçiminde tanımlanmıştır.

Aristoteles ise politikayı, toplumun halka dair yaptığı tüm etkinliklerdir şeklinde tanımlamıştır.

Genel itibariyle siyasetin tanımı ise; belli bir toplumda çatışma halinde olan çıkarların uzlaştırılması faaliyetidir şeklinde açıklanır. Bu uzlaştırma faaliyeti ise yönetim erkinin elde bulunması ile sağlanabilir. Yüzbinlerce insanın tek amacı var o halde, çatışma halindeki tüm çıkarları uzlaştırmaya çalışıyorlar!

Bu Şehrin Profesyonel Siyasetçilere İhtiyacı Var

Özellikle bizim şehrimizde yetişmiş ve kendini geliştirmiş insan sayısının çok fazla olmadığını düşünürsek, bu şehrin akil insanlara ne kadar çok ihtiyacı olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz. Yönetimsel becerisi olan, karar verme mekanizması yüksek olan bu insanların geliştireceği projelere özellikle Uşak’ın çok ama çok ihtiyacı var.

Daha önce bir çok yazımda belirttiğim gibi, tek bir bölgeye toplanmış şehir hayatının şehrin bütününe yayılması, kentsel dönüşümün ve yenilenmenin sağlanması, şehri modern bir şehir haline getirmek seçeceğimiz yöneticilerin asli görevi olmalı.

Peki bu kadar aday adayının tek amacı bunu sağlamak mı? Yoksa işin içinde bir gruba, bir zümreye, ailesine veya kendisine rant sağlama kaygısı ilk sırada mı? Hatta bazı siyaset bilimcilerin görüşüne göre kadınların siyasette bu kadar az temsil edilmesinin sebebi de erkeklerin rant kaygısı.

Şehrimizde daha önceki yerel seçimlerde seçilen Belediye Başkanlarının çalıştığı taşeron firmalara, belediye çalışanlarına bakacak olursak bu çalışanların bir çoğunun Belediye Başkanı ile aynı dünya görüşüne ve aynı siyasi gruba bağlı olduklarını çok rahatlıkla görebiliriz. Buradan da anlaşılacağı gibi, Belediye Başkanları akil ve yetkin insanlarla çalışmak yerine çoğu zaman kendi yandaşlarına rant sağlama gayreti içine mi giriyorlar sorusu ister istemez akıllara geliyor.

Hepimizin hayalinde siyasetçilerin rant ve çıkar kaygısında olmaması, beklentilerinin hak ve inançların önüne geçmemesi var. Belediye seçimleri yaklaşıyor, belediye başkan adaylarının hangi niyette olduklarını vatandaş olarak anlamamız hiçte kolay değil; sonuçta göğüslerini yarıp kalplerine bakma şansımız yok. Burada aslında bir nevi hepimiz atacağımız oylarla tabiri caizse kumar oynayacağız.

Asıl iş aslında seçmekte değil. Seçtiğimiz başkanın icraatlarını takip etmek ve tutarlı şekilde belediye çalışmalarını kontrol edebilmek. Bura da seçilecek Belediye Başkanı’na da büyük iş düşüyor. Belediye Başkanı hiçbir projesini vatandaşın desteğini arkasına almadan gerçekleştirmemeli. Bildiğiniz gibi bir çok belediye gerçekleştireceği belediye projeleri için belediye internet sitesi üzerinden gerçekleştirdiği anketlerle vatandaşın olurunu alma yolunu seçiyor. Ancak maalesef bizim Belediye Başkanlarımızın vatandaşın fikrini alma gibi bir düşüncesi hiç olmadı. Bazı belediyeler, toplu taşıma araçlarının rengini bile vatandaşa soracak kadar, vatandaşının görüşlerine saygı duyuyorlar, biz de ise durum maalesef bu şekilde değil.

Şehrimiz aslında bir çok kriter açısından Türkiye ortalamasının üzerinde değerlere sahip. Yaşam ve eğitim kriterlerine bakıldığında, şehirde sanayinin de etkisiyle Uşak yaşanabilecek bir şehir. Ancak şehrin modernleşmesine ve gelişimine bakıldığında Uşak’ta yeterli belediyecilik hizmetlerinin sağlandığı maalesef söylenemez. Vatandaşın memnuniyetine bakıldığında da bu durumu rahatlıkla gözlemlemek mümkün.

Seçeceğimiz Belediye Başkanı ve il meclisi üyelerinin hangi yetkinlikte olduğu, amaçlarının rant sağlamak mı yoksa dedikleri gibi halka hizmet mi olduğunu anlamamız için kısa süre sonra gerçekleştireceği projelere ve kadrolaşmalara bakmak yeterli olacaktır.

Hepimizin çok değerli bir oyu var. Bu oyu lütfen içinize sinen, herhangi bir gruba zümreye rant sağlama kaygısı olmayan, iyi niyetinden şüphenizin olmadığı bir adaya vermeye gayret edin. Elbet geçmişte de bir çok kez görüldüğü gibi yanlış seçimler yaptık, maalesef yapmaya da devam edecek gibi görünüyoruz. En azından eleştirilerimiz, yerel medyanın etkinliği ile birleşince ben gelecek her seçim de siyasette kalitenin artacağına canı gönülden inanıyorum.

Doğru tercihler yapmamız dileğiyle;

Saygılarımla Efendim

Kerim ÇİBER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 7 yıl önce

siyasilerin yakınlarının nereden nerelere geldiğinie baktığın zaman olayı hemen anlarsın. uzun söze gerek yok

Avatar
ym 7 yıl önce

atalarımız demiş bal tutan parmağını yalar. ne hizmeti sen buralara gelmek için onca harcama yapacaksın sonra hizmet boşuna mı uğraşıyor adam. yoksa hayır kurumu mu? kendimizi kandırmayalım. siyaset evet hizmet için yapılar ama önce kendine hizmet. yani hizmet palavra.... zaten son günlerde tutturmuş herkez hizmet ne hizmeti. neye hizmet kime hizmet soran yok

Avatar
Kudret Akkaş 7 yıl önce

bu sitede görmeye alışık olduğumuz yazılara oranla bakınca düşük profilli bir yazı olmuş. genede güzel yazı kerim beyi tebrik ederim.

Avatar
halkdan 7 yıl önce

arkadaş bıkmadan usanmadan belediye ve adaylarla ilgili yazıyorsun seni başkan yapalımda kurtulalım bali . keşke dedigin gibi olsa ama zor siyasetciler sever kadro işlerini bak yeni basgan gelsin yazarsın baskan kadrolasma yapıyor diye sana malzeme cok sölemesi benden :)

Avatar
Uşaklı aile 7 yıl önce

evet bu kadar cazip olmasa ben de kimsenin siyasetle ilgileneceğini zannetmiyorum. yazınıza bir ekleme yapmak lazım bence madem belediye başkanı olmak isteyenler hizmet için yaptıklarını iddia ediyorlar, bence sizin köşeniz aracılığıyla mevcut belediye başkanı dahil mal bildirimlerini ortaya açık ve net şekilde koysunlar, bakalım beş önce neleri varmış, beş yıl sonra ne olmuş, bu sayede halk hizmet mi var rant mı var kendi karar versin. buyurun belediye başkanı ve adayları hadi açıklayın mal bildirimlerinizi...kerim bey buna ön ayak olursanız memnun oluruz...iyi günler...

Avatar
yorumcu 7 yıl önce

siyaset fransızca kökenli bir kelimedir. siyaset adamlarına politikacı adı verilmiştir. ve fransızcada politik yalancı demektir. halk arasında espirili olarak yalancı (politikacı) söylenmeye başlayınca diğer toplumlar politika kelimesi ile tanışmış ve kendi bulundukları toplumlara ise farklı açılardan tanıtmışlardır.
bunun haricindeki yazına katılıyorum.

Avatar
işte bu 7 yıl önce

kerim sen bizim herşeyimizsin

Avatar
samet çvk 7 yıl önce

doğru tespitler siyaset rant için yapılıyor gercekleri bu yazı yuzumuze vurmus resmen tebrıkler